Na wystawę poświęconą osobie prymasa kardynała Józefa Glempa zaprasza od niedzieli Muzeum w Łowiczu. Będzie można na niej zobaczyć m.in. zbiór osobistych przedmiotów należących do duchownego.
Jak informują pracownicy muzeum wystawa została zorganizowana w pierwszą rocznicę śmierci prymasa seniora. Przypominają, że kard. Glemp często odwiedzał Łowicz i okolice. Jest też Honorowym Obywatelem Łowicza. Obecny biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Dziuba przez wiele lat był jego osobistym sekretarzem i kierownikiem Sekretariatu Prymasa Polski.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. szaty liturgiczne prymasa seniora, jego maszynę do pisania, kielichy mszalne, porcelanowy serwis, pamiątkowe medale, książki, których autorem był kard. Glemp i książki o nim samym. Będą też liczne fotografie.
Ekspozycja czynna będzie do niedzieli 2 lutego.
Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. Miał 83 lata. Zgodnie ze swą wolą, został pochowany Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.
Przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.
Przyczynił się do organizacji pielgrzymek do naszego kraju papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rozpoczął i prowadził dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, którego efektem był wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan. Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Glempa prosił o wybaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach.
Prymas senior zainicjował proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu archidiecezji warszawskiej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.