Wkładowi Jana Pawła II w rozwój teologii i antropologii rodziny poświęcono w Rzymie specjalne sympozjum. Zostało ono zorganizowane przez Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
Uczestnicy i prelegenci, przybyli na nie praktycznie z całego świata, pogłębiają najważniejsze nurty nauczania Papieża Polaka o tych zagadnieniach. Szukają też odpowiedzi na aktualne wyzwania, przed którymi stoją współczesne rodziny i wspomagające je duszpasterstwa.
O głównych tematach trwającego sympozjum, a także o przyczynach kryzysu rodziny w świecie zachodnim mówi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser:
„Rozpada nam się rodzina, a skoro rozpada się rodzina, rozpada się również społeczeństwo. A gdy rozpada się społeczeństwo, ludzie stają się coraz bardziej nieszczęśliwi. A w związku z tym to sympozjum i, jak sądzę, dwa następne Synody Biskupów, powinny znaleźć drogi, jak wyjść z tej kryzysowej sytuacji. Wszystkie statystyki pokazują głęboki, stale pogłębiający się kryzys rodziny. Jedną z konsekwencji, bardzo groźnych, jest spadek dzietności w Europie. A to znaczy, że ludzie nie mają zaufania do przyszłości, że nie inwestują w przyszłość, i znaczy to, że nie znajdują spełnienia w rodzinie, ale raczej w karierze zawodowej czy w innych formach istnienia społecznego. Gdy zważy się na to, że właśnie kultura europejska i cywilizacja atlantycka spowodowały przemiany globalne tego świata, to również swego rodzaju odrodzenie Europy będzie ozdrowieńcze dla całego świata”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.