Wkładowi Jana Pawła II w rozwój teologii i antropologii rodziny poświęcono w Rzymie specjalne sympozjum. Zostało ono zorganizowane przez Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
Uczestnicy i prelegenci, przybyli na nie praktycznie z całego świata, pogłębiają najważniejsze nurty nauczania Papieża Polaka o tych zagadnieniach. Szukają też odpowiedzi na aktualne wyzwania, przed którymi stoją współczesne rodziny i wspomagające je duszpasterstwa.
O głównych tematach trwającego sympozjum, a także o przyczynach kryzysu rodziny w świecie zachodnim mówi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser:
„Rozpada nam się rodzina, a skoro rozpada się rodzina, rozpada się również społeczeństwo. A gdy rozpada się społeczeństwo, ludzie stają się coraz bardziej nieszczęśliwi. A w związku z tym to sympozjum i, jak sądzę, dwa następne Synody Biskupów, powinny znaleźć drogi, jak wyjść z tej kryzysowej sytuacji. Wszystkie statystyki pokazują głęboki, stale pogłębiający się kryzys rodziny. Jedną z konsekwencji, bardzo groźnych, jest spadek dzietności w Europie. A to znaczy, że ludzie nie mają zaufania do przyszłości, że nie inwestują w przyszłość, i znaczy to, że nie znajdują spełnienia w rodzinie, ale raczej w karierze zawodowej czy w innych formach istnienia społecznego. Gdy zważy się na to, że właśnie kultura europejska i cywilizacja atlantycka spowodowały przemiany globalne tego świata, to również swego rodzaju odrodzenie Europy będzie ozdrowieńcze dla całego świata”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.