W sobotę o godz. 20.30 uczestnicy akcji "Godzina dla Ziemi" na 60 minut zgaszą światło. Według ekologów z WWF "Godzina dla Ziemi" ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko. W wydarzeniu weźmie udział blisko 160 państw i 7 tys. miast.
Małgorzata Kosowska z WWF Polska poinformowała PAP, że w tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba polskich miast. W piątkowe popołudnie 73 aglomeracje (o 13 więcej niż w 2013 r.) deklarowały, że w sobotę wieczorem zgaszą oświetlenie na swych charakterystycznych obiektach i budynkach.
W mroku mają się pogrążyć Arkady Wrocławskie czy Sky Tower; w Krakowie - Kościół Mariacki, Kopiec Kościuszki czy wieża ratuszowa; w Gdańsku - Złota Brama, Dwór św. Jerzego; w Katowicach m.in. Spodek, a w Warszawie - Teatr Wielki, Stadion Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki.
Do akcji włączyła się również administracja publiczna. Światła zgaszone zostaną m.in. w budynkach ministerstw środowiska, finansów, rolnictwa czy infrastruktury i rozwoju.
Kosowska powiedziała, że na świecie uczestnictwo w akcji zadeklarowało 158 państw i ok. 7 tys. metropolii. W tym dniu tradycyjnie gaśnie Wieża Eiffla w Paryżu, londyński Big Ben czy Sydney Opera House.
"+Godzina dla Ziemi+ ma znaczenie symboliczne i ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko na co dzień" - zaznaczyła przedstawicielka WWF.
Kosowska zwróciła uwagę, że chodzi np. o gaszenie niepotrzebnego oświetlenia bądź wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania. Chodzi również o mądrzejsze korzystanie z papieru, np. poprzez ustawienie w drukarce dwustronnego drukowania, co ma się przyczynić do mniejszego wyrębu lasów.
Ekolodzy zachęcają do zarejestrowania się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl. Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się blisko 80 tys. osób, prawie o 20 tys. więcej niż w zeszłym roku. Rejestrujący się otrzymują link i kod do specjalnej aplikacji, która podpowiada, co można zmienić w życiu codziennym, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska.
Podobnie jak w zeszłych latach akcję wspierają znane osoby. Muzyk Tymon Tymański zapowiedział na przykład, że jeśli na stronie zarejestruje się 80 tys. osób, to wykąpie się w lodowatym Bałtyku.
Z kolei stołeczni rowerzyści mogą się spodziewać 100 nowych stojaków rowerowych, co zapowiedziały władze Warszawy, jeśli liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy.
"Godzinę dla Ziemi" po raz pierwszy zorganizowano w 2007 r. w Sydney.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.