"Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem. We wspólnocie świętych będzie dla młodzieży świata nadal ojcem i przyjacielem" - powiedział Franciszek na placu św. Piotra w krótkim przesłaniu podczas dzisiejszej ceremonii przekazania znaków Światowego Dnia Młodzieży.
Grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” swoim kolegom z Polski. Od 29 lat Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży - w 2016 r. odbędzie się on w Krakowie. W tym roku obchody przebiegają na szczeblu diecezjalnym pod hasłem "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie". Na zakończenie Mszy św. Niedzieli Palmowej papież pozdrowił 250 delegatów - biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich - którzy uczestniczyli w spotkaniu poświęconym Światowym Dniom Młodzieży, organizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich. "W ten sposób zaczyna się proces przygotowania do kolejnego spotkania światowego, które odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie pod hasłem `Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią` - powiedział papież.
Zwracając się do młodych Brazylijczyków i Polaków Ojciec Święty przypomniał, że przekazanie krzyża młodzieży miało miejsce trzydzieści lat temu, a dokonał tego błogosławiony Jan Paweł II i "prosił ich, aby zanieśli go na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości".
Franciszek nawiązał do uroczystości kanonizacji bł. Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia w Watykanie. "Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem. We wspólnocie świętych będzie dla młodzieży świata nadal ojcem i przyjacielem" - zaznaczył Ojciec Święty.
Franciszek wezwał do modlitwy: "Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, Salus Populi Romani był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa".
Po przekazaniu znaków Światowych Dni Młodzieży papież pozdrowił wszystkich Rzymian i pielgrzymów a w szczególności delegacje Rio de Janeiro i Krakowa, którym przewodniczyli ich arcybiskupi, kardynałowie: Orani João Tempesta i Stanisław Dziwisz. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył bp Damian Muskus, koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.
Franciszek ogłosił także, że 15 sierpnia w Daejeon podczas swojej pielgrzymki do Korei Południowej spotka się z młodymi Azji zgromadzonymi na wielkim spotkaniu kontynentalnym.
Na placu św. Piotra była obecna ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski. Każdą diecezję reprezentowały dwie osoby; nieco większa była delegacja z archidiecezji poznańskiej.
Już jutro rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM po Polsce. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską. Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 czerwca do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.