Pamiętajmy o tych, którzy nie są jeszcze wolni

List chrześcijańskich ordynariuszy z okazji Świąt Wielkanocnych.

W tym roku wszystkie wspólnoty chrześcijańskie obchodzą święta Wielkanocne w tym samym dniu. Z tej okazji ordynariusze Ziemi Świętej przygotowali wspólny ekumeniczny list, w którym dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego.

Dzieląc się radosną nowiną zmartwychwstania Pańskiego, ordynariusze Ziemi Świętej podkreślają, że Chrystus zmartwychwstał w Jerozolimie i stąd posłał swych uczniów na cały świat. Strzeżenie miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa jest przywilejem, ale także powołaniem. Kościół w Ziemi Świętej jest bowiem wezwany do dzielenia się dobrą nowiną z całą ludzkością, w sposób szczególny z tymi, którzy żyją w ucisku, przemocy, okupacji i niesprawiedliwości. Hierarchowie zapewniają, o modlitwie lokalnego Kościoła, by moc Zmartwychwstałego przezwyciężyła ludzkie cierpienia.

Świadomi trudności, z jakimi boryka się współczesny świat i wszyscy wierni, ordynariusze stawiają za przykład uczniów Jezusa. W pierwszej chwili wydarzenia Wielkiego Piątku były dla uczniów Jezusa znakiem końca świata. Dla nas wierzących, zmartwychwstania Jezusa jest jednak ostatecznym znakiem mocy Boga. Z Bożą pomocą i łaską wszystko jest możliwe.

Przy tej okazji hierarchowie dziękują całemu światu, wspólnotom kościelnym i organizacjom charytatywnym za pomoc udzieloną ogromnej rzeszy uchodźców syryjskich szukających schronienia w Jordanii i Libanie. Na zakończenie listu wzywają wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do żarliwej modlitwy w intencji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a w sposób szczególny w Ziemi Świętej. Podkreślają przy tym, że pokój, który nie gwarantuje zniesienia dyskryminacji między różnymi społecznościami, nie jest pokojem w ogóle. Prawdziwy pokój gwarantuje sprawiedliwość i zapewnia pragnienie pojednania. Pojednanie między Bogiem a ludzkością, i między ludźmi, rodzi się bowiem z Krzyża i znajduje swe pełne potwierdzenie w Zmartwychwstaniu.

Z kolei okazji żydowskiego święta Paschy, Konferencja Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, skierowała życzenia dla wspólnoty żydowskiej. W liście tym czytamy: „My, którzy przechodzimy z niewoli do wolności, z ciemności do światła, z grobu do krainy wolności, pamiętajmy o tych wszystkich, którzy nie są jeszcze wolni, zwłaszcza w naszym kraju. Zaangażujmy się więc wspólnie w walce o wolność dla wszystkich i o zdjęcie wszelkich łańcuchów niewoli”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
24°C Poniedziałek
wieczór
21°C Wtorek
noc
wiecej »