Krzyż nie jest tylko prywatnym symbolem religijnym, a świat bez krzyża byłby światem bez nadziei. Świat potrzebuje krzyża – mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przewodniczył liturgii w katedrze poznańskiej w obecności znaków Światowych Dni Młodzieży, krzyża i ikony Matki Bożej.
W homilii abp Gądecki podjął zagadnienie ludzkiego grzechu, zła i nieprawości, które rozwiązuje dopiero krzyż Chrystusa. „Przyczyną zła moralnego jest zawsze wolna decyzja człowieka, który podejmując ją, sprzeciwia się dobru, Bogu, celowi istnienia” – mówił metropolita poznański.
„To z miłości do nas Chrystus umiera na krzyżu. W tajemnicy krzyża objawia się w pełni niepowstrzymana potęga miłosiernej miłości Ojca Niebieskiego, który, aby pozyskać na nowo miłość swojego stworzenia, zgodził się zapłacić najwyższą cenę krwi swojego Jednorodzonego Syna” – zauważył abp Gądecki.
„Krzyż Zbawiciela jest najwyższym objawieniem miłości Boga do każdego z nas. To z miłości do nas Chrystus umiera na krzyżu. Przyjmuje cierpienie i śmierć, po to by pozostać wiernym miłości” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Metropolita poznański prosił wiernych, by głosząc krzyż Chrystusa, starali się naśladować bezinteresowną miłość Tego, który ofiarował się za nas na ołtarzu Krzyża. „Rozważając nasze braki, indywidualnie i zbiorowo, uznajmy z pokorą, że zasłużyliśmy na karę, którą On, niewinny Baranek, poniósł w naszym imieniu” – stwierdził abp Gądecki.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.