Wielka Rycerzowa, Wielka Racza, Bendoszka i Prusów - tam w niecodzienny sposób przeżyją I Beskidzkie Święto Flagi ci, którzy chcą zamanifestować swoje przywiązanie do narodowych symboli i kochają Beskidy.
– Chcemy aby 2 maja wszyscy ci, którzy chcą zamanifestować swoje przywiązanie do narodowych symboli i kochają Beskidy przyjechali do Węgierskiej Górki, skąd o godzinie 8.30 wyruszymy autokarami do Rycerki Górnej, Soblówki i Żabnicy, a następnie pieszo z przewodnikami na beskidzkie szlaki, by na czterech szczytach - Wielkiej Rycerzowej, Wielkiej Raczy, Bendoszce i Prusowie wbić drzewce z naszą narodową flagą – mówi Krzysztof Jamrozowicz z Towarzystwa Edukacji Ekologicznej i Turystycznej, na co dzień także dyrektor schronisk młodzieżowych na Żywiecczyźnie i pomysłodawca I Beskidzkiego Święta Flagi.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej obchodzimy w Polsce od dziesięciu lat, 2 maja. Krzysztof Jamrozowicz. Świętowanie z flagą narodową na beskidzkich szczytach odbędzie się jednak po raz pierwszy. Organizatorami święta są Towarzystwo Edukacji Ekologicznej i Turystycznej 'Nickulina", Ośrodek Promocji Gminy w Węgierskiej Górce oraz bielskie Stowarzyszenie 'Beskidzki Dom'.
Uczestnicy święta pokonają cztery trasy:
- z Żabnicy przez Halę Boraczą i Prusów do Węgierskiej Górki,
- z Soblówki na Wielką Rycerzową,
- oraz dwie trasy z Rycerki Górnej: na Bendoszkę i Wielką Raczę.
Z Soblówki i Rycerki Górnej autokary dowiozą uczestników z powrotem do Węgierskiej Górki ok. godziny 14.30.
O godzinie 11.00 na trasę wyruszy grupa integracyjna czyli podopieczni, przyjaciele i członkowie Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Węgierka", którzy zawieszą biało-czerwoną flagę na górującym nad Węgierską Górką forcie obronnym "Waligóra", pokonując trasę biegnącą czerwonym - Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Udział w imprezie jest bezpłatny dla dzieci do lat 10 (udział z opiekunami), 3 zł zapłacą uczestnicy w wieku od 10 do 18 lat, natomiast dorośli wpłacają 6 zł. Zapisy przyjmowane są przez OPG Węgierska Górka pod numerem telefonu 33 864 21 87. Płatność na miejscu, przed wyjazdem lub przelewem na konto OPG.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników zimne napoje na drogę oraz ciepły posiłek i herbatę po powrocie do Węgierskiej Górki, gdzie na scenie przy hali sportowej w Węgierskiej Górce wystąpią: dziecięca grupa folklorystyczna działająca przy OPG w Węgierskiej Górce, Grupa Teatralna "Maska" z Publicznego Gimnazjum w Węgierskiej Górce oraz dwie gwiazdy wieczoru – jedna z najlepszych kapel góralskich w Polsce – "Wałasi" na czele z multiinstrumentalistą i piewcą góralskiego folkloru Zbyszkiem Wałachem oraz "Małe Kino" z liderem Jarkiem Kąkolem – specjaliści od poezji śpiewanej w charakterystycznej, rockowej aranżacji.
Będą również konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci (od 13.00) oraz występ Kompanii Zbójnickiej. Na 15.00 zaplanowano wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, a następnie koncerty i wspólną biesiadę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.