- Cerkiew przypomina nam, jak ma wyglądać nasze wnętrze - mówił abp Jeremiasz.
- To dla was dzień bardzo ważny, bo jest własny kąt na tej ziemi, w tym mieście. Za to jesteśmy wdzięczni, przede wszystkim Bogu, władzom tego miasta, wielu ludziom. Cieszymy się, że tyle życzliwości okazano nam: i władze, i sąsiedzi nasi [cerkiew w Kędzierzynie powstała vis-à-vis katolickiego kościoła pw. św. Mikołaja - przyp. aut.] - mówił 10 maja, podczas uroczystości poświęcenia pierwszej cerkwi w województwie opolskim, abp Jeremiasz, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Wraz z nim liturgię sprawowało czterech kapłanów prawosławnych, wśród nich ks. Stanisław Strach, proboszcz kędzierzyńskiej parafii prawosławnej pw. Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radości.
Niewielką cerkiew, która powstała w dawnym komunalnym domku jednorodzinnym podarowanym prawosławnym przez władze miasta, wypełnili szczelnie wierni prawosławni oraz goście: prezydent miasta Tomasz Wantuła, starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, ks. proboszcz Krzysztof Dziubek i wierni wyznania katolickiego.
Poświęcenie cerkwi w Kościele prawosławnym składa się z kilku czynności liturgicznych, mających to samo znaczenie i w istocie podobnych do rytów poświęcenia ołtarza i kościoła w Kościele rzymskokatolickim, ale różniących się szczegółami „technicznymi”.
Zaczyna się montażem ołtarza - zasadniczą czynnością jest położenie płyty ołtarzowej, jej umycie i namaszczenie świętymi olejami oraz winem. Potem namaszcza się ją „świętym myrem” - wonnościami, które przygotowywane są tylko w kościołach czterech stolic patriarchalnych prawosławia: Konstantynopolu, Moskwie, Aleksandrii i Jerozolimie. Montaż i namaszczenie ołtarza dokonuje się za ikonostasem, przy zamkniętych carskich wrotach. Do wiernych dobiega tylko głos modlitw, oszałamiający zapach myra i stukanie przybijanych gwoździ.
Potem ołtarz jest ubierany - wkładane są na niego szaty i następuje namaszczenie ścian wewnątrz cerkwi. Arcybiskup Jeremiasz namaszczał szczyty ścian olejem za pomocą pędzelka, który przytwierdzony był do specjalnej tyczki.
Andrzej Kerner /GN Modlitwa przed wprowadzeniem relikwii do cerkwi Następną czynnością jest umieszczenie relikwii w krzyżu pod ołtarzem. Kędzierzyńska cerkiew otrzymała relikwie świętych męczenników „młodzianków” - dzieci betlejemskich, zabitych przez Heroda z powodu narodzenia Chrystusa. Ich umieszczenie poprzedza procesja dookoła cerkwi, podczas której kapłan święci jej mury. Po tym obrzędzie rozpoczyna się Boska liturgia, czyli liturgia Eucharystii. W cerkwi w Kędzierzynie była to druga sprawowana liturgia - pierwsza odbyła się w Wielkanoc.
- To wszystko, co jest w cerkwi: ikona - Chrystus, Bogurodzica, święci, Ewangelia, Przenajświętszy Sakrament, powinno być u nas w sercu. Cerkiew budujemy po to, żeby przypominała nam, jakie powinno być nasze wnętrze. I daj, Boże, żebyśmy budowali swoje wnętrze na wzór Kościoła Chrystusowego, na wzór Cerkwi Chrystusowej. Christos woskriesie! - zakończył swoją homilię abp Jeremiasz, a wierni odpowiedzieli głośno, chórem, trzykrotnie: „Woistinu woskriesie!” (Zaprawdę zmartwychwstał!).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.