W Krakowie zaprezentowano polskie tłumaczenie "Dokumentu z Aparecidy", poświęconego m.in. nowej ewangelizacji.
Zaprezentowana publikacja to tłumaczenie dokumentu końcowego V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w 2007 roku w Aparecidzie w Brazylii.
Jak podkreślał obecny na konferencji bp Grzegorz Ryś, nie jest to jednak dokument lokalny. Swój światowy wymiar zyskuje on między innymi dzięki zainteresowaniu, jakim darzy go papież Franciszek. Nie tylko brał on udział (jeszcze jako kardynał) w jego powstawaniu, ale również później cytował ten tekst w adhortacji "Evangelii Gaudium".
W prezentacji tłumaczenia wziął udział także abp Rino Fisichella, który od 2010 roku kieruje Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji (wcześniej był przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia). Mówiąc o treści dokumentu, wyjaśniał on, że dwa pojęcia są w nim kluczowe. Pierwszym jest "misja kontynentalna", czyli używany w Ameryce Łacińskiej odpowiednik określenia "nowa ewangelizacja". – To oznacza, że cały kontynent wyrusza w tę drogę misyjną nowej ewangelizacji – wyjaśniał duchowny.
Drugim ważnym terminem jest "nawrócenie pastoralne". – Jak wiemy, nawrócenie jako takie jest aktem osobistym. Jest to wyraz tego, że dana osoba decyduje się na zmianę swojego życia po tym, jak usłyszała Dobrą Nowinę – mówił abp Fisichella. – Ten obraz, przeniesiony na duszpasterstwo, domaga się od pasterzy i od wszystkich członków Kościoła, aby zmienić perspektywę.
Jak dodał, "nawrócenie pastoralne" widziane jest jako odwrócenie się od biurokracji, przez pryzmat której często postrzegany jest Kościół, aby "stać się znakiem żywej wspólnoty, która głosi Jezusa Chrystusa i żyje nim wewnątrz wspólnoty".
– Jest to radykalna zmiana, której domaga się Kościół, aby żyć wymiarem misyjnym. I nie jest to zmiana, której wymaga od innych. Jest to zmiana, której Kościół wymaga od siebie – podkreślał abp Fisichella.
Bp Ryś dodał, że wydany po Polsku "Dokument z Aparecidy" nie jest "lekturą opcjonalną". – To jest dokument, który wyznacza radykalną zmianę w myśleniu o tym, na czym polega misja Kościoła – mówił przewodniczący Ogólnopolskiego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.
Zapewnił, że tłumaczenie zostało już przekazane duszpasterzom i osobom zaangażowanym w nową ewangelizację w całej Polsce. Zapowiedział również, że w październiku w siedzibie KEP odbędzie się sesja poświęcona "Dokumentowi z Aparecidy" w połączeniu z adhortacją "Evangelii Gaudium".
– Zrobimy wszystko, żeby ten dokument był znany w Polsce – dodał bp Ryś.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.