Głośna ostatnio lekarska „Deklaracja wiary" znajduje poparcie aż 42 proc. zwolenników SLD - to jeden z wniosków ze sondażu, wykonanego przez IBRiS Homo Homini na zlecenie "Rzeczpospolitej”.
Wśród wszystkich Polaków deklarację, odwołującą się do wiary i sumienia, popiera 49 proc. respondentów. Przeciwko niej jest 43 proc. badanych, którzy twierdzą, że lekarz nie może odmówić aborcji, sztucznego zapłodnienia czy eutanazji, powołując się na konflikt sumienia. W tej kwestii 9 proc. respondentów nie ma zdania.
Po stronie lekarskiego sumienia opowiada się mniej więcej 2/3 mieszkańców wsi. Zbliżony odsetek mieszkańców metropolii jest przeciw klauzuli sumienia. W małych i średnich miastach obie strony mają mniej więcej tyle samo zwolenników.
Za lekarską „Deklaracją wiary” i prawem do sprzeciwu sumienia są ludzie młodzi (78 proc. Polaków między 18. a 24. rokiem życia i 57 proc. w przedziale 25-34 lata). Najniższe poparcie wierzący lekarze mają wśród starszych. Przeciw klauzuli sumienia jest 60 proc. osób w przedziale wiekowym 45-54 lata i 51 proc. osób po 65. roku życia.
Za deklaracją jest mniej więcej 2/3 wyborców PiS i KNP. Popierający PO są w większości przeciw deklaracji (57 proc.)
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.