Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen powiedział w środę, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci zbierają informacje i wpływają na opinię publiczną.
Jak wyjaśnił Maassen, rosyjskie służby prowadzą intensywną działalność wywiadowczą, koncentrując się na analizie możliwych konsekwencji politycznych, wojskowych i gospodarczych konfliktu o Ukrainę.
"Rosyjskie służby interesują się przede wszystkim niemieckimi i unijnymi oraz NATO-wskimi ocenami rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, a także ewentualnymi kontrdziałaniami Zachodu" - powiedział szef BfV, cytowany przez agencję dpa.
Rosyjscy agenci gromadzą też informacje o niemieckiej i europejskiej polityce energetycznej. Rosyjska gospodarka uzależniona jest w dużym stopniu od eksportu gazu i węgla. Wobec kryzysu na Ukrainie część krajów europejskich zastanawia się nad rewizją polityki energetycznej w celu ograniczenia dostaw z Rosji.
Rosyjskie służby starają się ponadto wpływać na opinię publiczną w Niemczech, propagując rosyjski punkt widzenia na wydarzenia na Ukrainie - powiedział Maassen, nie podając jednak żadnych szczegółów.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.