Ukraińcy odbili przejście graniczne

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował we wtorek ukraińskim żołnierzom i pogranicznikom przywrócenia kontroli nad przejściem granicznym Dowżanskyj w obwodzie ługańskim, które wcześniej znajdowało się w rękach prorosyjskich separatystów.

To - jak podkreślono - pierwszy sukces po wznowieniu antyterrorystycznej operacji na wschodzie kraju. Przywrócenia kontroli władz ukraińskich m.in. nad tym przejściem domagała się UE w ultimatum postawionym separatystom w piątek.

"W ciągu ostatniej doby siły zbrojne Ukrainy wraz ze Strażą Graniczną przywróciły kontrolę nad przejściem granicznym Dowżanskyj i wznowiły jego pracę" - poinformowała we wtorek służba prasowa prezydenta Ukrainy. Według niej saperzy rozminowali graniczny punkt kontrolny i drogi dojazdowe, unieszkodliwili 35 ładunków wybuchowych na samym przejściu i wiodących do niego drogach.

Separatystyczni prorosyjscy bojownicy zajęli kilka przejść granicznych w obwodach donieckim i ługańskim. UE postawiła w piątek separatystom na Ukrainie ultimatum domagając się spełnienia do 30 czerwca kilku warunków. Były to: zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu na wschodniej Ukrainie oraz skuteczności kontroli granic; przywrócenie kontroli ukraińskich władz nad trzema punktami granicznymi na wschodzie kraju (Izwaryne, Dowżanskyj i Krasnopartyzansk); uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego prezydenta Poroszenki.

Separatyści nie podporządkowali się jednak stawianym warunkom, toteż ogłoszone przez Kijów 20 czerwca i tydzień później przedłużone do 30 czerwca zawieszenie broni nie zostało ponownie przedłużone. Siły ukraińskie wznowiły w nocy z poniedziałku na wtorek tzw. operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie, dokonując ataków na prorosyjskich rebeliantów.

Rzecznik sztabu ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj przekazał, że w nocy z poniedziałku na wtorek siły rządowe przeprowadziły ostrzał artyleryjski i ataki z powietrza na pozycje separatystów i ich "strategiczne obiekty".

We wtorek wciąż dochodziło do starć, m.in. w Doniecku i Kramatorsku. W Doniecku milicjantom udało się odeprzeć szturm nielegalnej grupy zbrojnej na komendę obwodową milicji - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. W starciach zginął jeden funkcjonariusz, co najmniej czterech zostało rannych.

W następstwie zmasowanego ostrzału centrum Kramatorska w obwodzie donieckim zginęło sześć osób, są też ranni - informuje miejscowy portal internetowy Kramatorsk Info. Według tego źródła kilka domów zostało uszkodzonych przez pociski.

We wtorek wieczorem siły operacji antyterrorystycznej powiadomiły o wzięciu pod kontrolę - bez strat po swej stronie - dwóch miejscowości w obwodzie donieckim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »