We wszystkich sesjach uczestniczy Ojciec Święty. Rada przygotowuje reformę Kurii Rzymskiej.
Rozmawiano już o Gubernatoracie Państwa Watykańskiego, Sekretariacie Stanu oraz o „banku watykańskim”, czyli IOR. W związku z tym do udziału w dyskusji zostali zaproszeni członkowie kardynalskiej rady nadzorczej banku.
Opowiadając dziennikarzom o przebiegu obrad, watykański rzecznik stanowczo zaprzeczył prasowym pogłoskom o rzekomo krytycznej ocenie poczynań aktualnego prezesa IOR-u Ernsta von Freyberga.
„IOR znajduje się w fazie przejściowej i w ciągłym rozwoju – zaznaczył włoski jezuita. – Wszystko to przebiega w sposób naturalny i spokojny. Wkład Ernsta von Freyberga zasługuje na głębokie uznanie i jest oceniany pozytywnie. Dodatkowych wyjaśnień można, a nawet należy się spodziewać w przyszłym tygodniu po spotkaniu Rady Ekonomicznej, które odbędzie się w sobotę”.
Ks. Lombardi zaznaczył ponadto, że przygotowania do reformy Kurii Rzymskiej wciąż pozostają na etapie zbierania informacji i swobodnej wymiany opinii. Nie ma jeszcze żadnych konkretnych projektów zmian. Watykański rzecznik podał też, że Papież doprecyzował status kardynała sekretarza stanu, który od pewnego czasu uczestniczy w posiedzeniu Rady. Franciszek postanowił, że będzie on pełnoprawnym członkiem tego gremium. Od dziś nie należy więc mówić o radzie ośmiu, lecz dziewięciu kardynałów – powiedział watykański rzecznik.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.