Włochy: kolejna tragedia z udziałem uchodźców

Zginęło 45 syryjskich i afrykańskich uchodźców, którzy na maleńkiej łodzi uciekali przez morze ku lepszemu życiu.

Trzeba pilnie otworzyć korytarze humanitarne, by położyć kres kolejnym tragediom. Postulat ten zabrzmiał po ostatniej z nich, która dokonał się u wybrzeży Sycylii. Zginęło 45 syryjskich i afrykańskich uchodźców, którzy na maleńkiej łodzi uciekali przez morze ku lepszemu życiu. Na 20-metrowym statku było ponad 300 uchodźców. „Włoska policja szacuje, że tylko na tym jednym transporcie handlarze żywym towarem zarobili prawie milion euro” – mówi lekarz, a zarazem dyrektor regionalny kościelnej Fundacji Migrantes na Sycylii, Mario Affronti.

„Warunki, w jakich ci nieszczęśnicy decydują się na podróż, z każdym dniem stają się coraz bardziej nieludzkie. Handlarze używają rozpadających się łodzi, za sterami których zasiadają przypadkowi ludzie, często są to ci, którzy sami uciekają przed wojną i głodem – mówi Affronti. - Im powierza się stery po to, by uniemożliwić namierzenie sieci przemytników i aresztowanie ich, gdy dotrą do celu podróży. Cały czas apelujemy o otwarcie korytarzy humanitarnych z Egiptu i z Libii, by umożliwić uchodźcom bezpieczne opuszczenie krajów, w których cierpią i są prześladowani. Byłoby to zarazem narzędzie wyrwania tych nieszczęśników z rąk organizacji kryminalnych zajmujących się ich przemytem. Nie możemy zapominać, że ci ludzie są zmuszeni do ucieczki przez warunki w jakich żyją: wojny, biedę, prześladowania”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »