W ten sposób Kijów chce zmusić prorosyjskich separatystów do złożenia broni.
Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Mychajło Kowal oświadczył w niedzielę wieczorem, że zostanie wprowadzona blokada Ługańska i Doniecka, aby zmusić prorosyjskich separatystów do złożenia broni.
W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Inter Kowal powiedział, że istnieje już dokładny, strategiczny plan działań, który został zatwierdzony przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Zgodnie z tym planem nastąpi "pełna blokada" Ługańska i Doniecka i zostaną podjęte odpowiednie działania, które "doprowadzą do tego, że separatyści, bandyci będą zmuszeni złożyć broń".
Ukraińskie siły rządowe zajęły w ciągu weekendu kontrolowane od kwietnia przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Po wycofaniu się do Doniecka rebelianci zapowiadają przegrupowanie i dalszy opór.
Przed wypowiedzią zastępcy sekretarza RBNiO Kowala najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow oświadczył, że nie wolno bombardować zarówno Doniecka jak i całego Donbasu, czyli Donieckiego Zagłębia Węglowego. Zdaniem biznesmena trzeba zakończyć konflikt drogą pokojową, przy stole negocjacyjnym.
"Nie wolno bombardować Doniecka. Nie wolno bombardować Donbasu. Nie wolno niszczyć miast, wiosek, nie wolno niszczyć infrastruktury. A najważniejsze nie wolno dopuścić do tego, by ginęli i cierpieli ludzie. (...) Nie chcę, żeby trumny wracały z Donbasu na zachodnią Ukrainę, nie chcę, żeby trumny wracały na centralną Ukrainę i do innych regionów naszego kraju. Nie chcę, żeby ludzie ginęli w Donbasie i dlatego zawsze wzywałem, wzywam i będę wzywał wszystkich do osiągnięcia pokoju" - powiedział Achmetow w niedzielnym wywiadzie dla telewizji Ukraina.
47-letni biznesmen, którego fortunę magazyn "Forbes" szacuje na 12,2 mld dolarów, podkreślił, że widzi Donbas tylko w składzie Ukrainy. Zdaniem ekspertów rola Achmetowa w wybuchu separatyzmu na wschodzie Ukrainy nie jest do końca jasna.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.