Około 75 osób zaangażowało się w akcję ewangelizacyjną pod nazwą Przystań Miłosierdzia, która w dniach 10-13 lipca odbywała się w Płocku, równolegle z festiwalem muzycznym Reggaeland. Ewangelizatorzy przechodzili formację i równolegle ewangelizowali na plaży nad Wisłą uczestników Reggaelandu. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była parafia św. Bartłomieja w Płocku.
Akcja ewangelizacyjna pod nazwą Przystań Miłosierdzia, nawiązuje do pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej w Płocku 22 lutego 1931 r.. Podczas płockiego Reggaelandu akcja odbyła się po raz drugi.
Składała się ona z dwóch części. Ewangelizatorzy przyjechali do Płocka z Lublina, Siedlec, Torunia i Poznania, byli nimi także członkowie płockich wspólnot m.in. Laboratorium Wiary – Ruch Rodzin Nazaretańskich i Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza. Uczestniczyli oni w spotkaniach formacyjnych w płockim seminarium. W programie pt. „Spotkać Boga” były m.in. konferencje, grupy dzielenia, wspólna modlitwa.
„Fundamentem naszych spotkań było przyjęcie wiernej miłości Bożej. Dopiero wtedy możemy spotkać Boga w Jego słowie, w Eucharystii, we własnej słabości, we wspólnocie” – komentował na zakończenie Przystani Miłosierdzia ks. Grzegorz Zakrzewski, student KUL i ewangelizator, kilkukrotny uczestnik Przystanku Jezus podczas Festiwalu Woodstock.
Poza tym uczestnicy spotkania prowadzili wśród uczestników Reggaelandu indywidualne rozmowy ewangelizacyjne na plaży nad Wisłą. Ubrani w niebieskie koszulki z symbolem Ducha Świętego i wyposażeni w identyfikatory, odpowiadali na pytania, dyskutowali na różne tematy. Byli przyjmowani ze zrozumieniem i życzliwością. Wielu z nich wracało z ewangelizacji na nocleg dopiero nad ranem.
Ewangelizatorzy wzięli udział w debacie o wolności, która odbyła się w ramach obchodzonego w Płocku Roku Wolności. Debatę prowadził Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers. „Jestem człowiekiem w procesie do wolności. Mam jeszcze wiele ograniczeń, moje pożądliwości, moje myślenie, nawyki, moja mentalność i oczywiście lęk, są przeszkodą. Ale i tak jestem milion razy bardziej wolny, niż byłem 10 lat temu. Ale wierzę w to, że będę wolny” – przekonywał Malejonek.
Ponadto podczas Przystani Miłosierdzia kilku księży pełniło posługę spowiedników. Wszyscy chętni: ewangelizatorzy i uczestnicy festiwalu, mogli też uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele parafii św. Bartłomieja.
W Przystani Miłosierdzie wzięło udział 60 ewangelizatorów i 15 osób wspomagających.
Głównym organizatorem Przystani Miłosierdzia była parafia św. Bartłomieja w Płocku z ks. proboszczem Wiesławem Gutowskim, przy wsparciu ks. Grzegorza Zakrzewskiego, wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Parafialnego Zespołu Caritas oraz Caritas Diecezji Płockiej.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.