Wstępne badania wydobytych przez IPN szczątków ludzkich na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie wskazują, że pochodzą one sprzed 50-60 lat - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Pełne wyniki badań będą znane w ciągu trzech miesięcy.
O wstępnych wynikach badań, które przeprowadził Zakład Medycyny Sądowej w Warszawie, poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak.
"Mamy protokoły wstępne, z których wynika, że są to szczątki sprzed 50-60 lat. Będziemy czekali na ostateczną opinię, którą zleciliśmy w sprawie" - powiedział prok. Nowak. Zaznaczył jednak, że termin przygotowania końcowej opinii może maksymalnie sięgać trzech miesięcy. Do tego czasu szczątki pozostaną w dyspozycji prowadzącej śledztwo prokuratury rejonowej.
W pierwszej dekadzie lipca prace archeologiczno-sondażowe na stołecznym cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej prowadził zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Celem tych prac było określenie lokalizacji i rozmiarów obszaru, gdzie w latach 1946-1948 dokonywano potajemnych pochówków ofiar terroru komunistycznego.
Poszukiwania od 30 czerwca do 10 lipca prowadzono w alejkach cmentarza między grobami. W ich wyniku poza oficjalnie istniejącymi grobami odnaleziono szczątki ponad 20 osób. Wydobyto cztery szkielety, które następnie, na wniosek pionu śledczego IPN, przejęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów i zabezpieczyła w Zakładzie Medycyny Sądowej.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.