Na Majdanie Niepodległości w Kijowie, skąd władze starają się usunąć miasteczko namiotowe, pozostałe po protestach przeciwko obalonemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi, znów płonęły w sobotę opony.
Podpalili je mieszkańcy miasteczka, którzy sprzeciwiają się jego demontażowi. Naprzeciwko nich stanął mer Kijowa Witalij Kliczko i kilkuset ochotników, którzy zwołali się w sieciach społecznościowych dla uporządkowania Majdanu.
"Musimy przede wszystkim otworzyć dla ruchu (przecinającą Majdan) ulicę Chreszczatyk i przywrócić tu porządek. Nie chcemy wybuchów, strzałów i płonących opon na głównej ulicy miasta" - przekonywał Kliczko.
"Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w rewolucji godności i stali na Majdanie, ale teraz wracamy już do normalnego życia. 80 procent mieszkańców Kijowa, którzy także stali na Majdanie, nie popiera tego, co się tutaj teraz dzieje. Musimy to uprzątnąć" - podkreślił.
Jego przemówienie zagłuszały okrzyki niezadowolonych z takich decyzji mera mieszkańców miasteczka. Kiedy pracownicy służb komunalnych przystąpili do rozbierania barykad, doszło do kilku potyczek. Służbom miejskim i ochotnikom udało się jednak uprzątnąć barykady z jezdni.
Władze Kijowa mają nadzieję, że całkowicie uporządkują Majdan przed Dniem Niepodległości Ukrainy, który obchodzony jest 24 sierpnia. Ma się tam wówczas odbyć uroczysta parada wojsk.
Wcześniej opony płonęły na Majdanie w czwartek, kiedy służby komunalne rozbierały barykady na ulicach dojazdowych do tego placu. W ich stronę poleciały kostki brukowe i koktajle Mołotowa. Ucierpiało kilkunastu milicjantów, którzy ochraniali sprzątających. W sobotę na Majdanie milicji nie było.
W lipcu prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema nie wykluczył użycia siły wobec aktywistów i mieszkańców miasteczka namiotowego na Majdanie, a także osób okupujących budynki administracji w Kijowie. "Użycie siły będzie możliwe dopiero wtedy, gdy okupujący będą stawiać zbrojny opór; milicja ma prawo wtedy użyć broni" - mówił wtedy dziennikarzom.
Prokurator generalny zaprzeczał jednocześnie doniesieniom, jakoby władze w Kijowie były w konflikcie z aktywistami Majdanu. Podkreślał jednak, że prawo musi być przestrzegane, a ci, którzy stawiają opór przy próbie usunięcia ich z budynków administracyjnych, będą zatrzymywani.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.