Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” , który w tym roku odbędzie się od 13 do 16 sierpnia, to gratka dla wszystkich pasjonatów historii.
Podstawowym celem organizatorów jest upowszechnianie wiedzy historycznej, ale także promowanie twórczości filmowej dotyczącej tej tematyki. Jednak najważniejszą częścią festiwalu jest jego część konkursowa.
W tym roku do konkursu zakwalifikowano 17 filmów dokumentalnych i 18 reportaży. Filmy konkursowe, wyświetlane w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, prezentują szeroką tematykę historyczną. Znajdą się wśród nich filmy o bohaterach i zbrodniarzach wojennych, jak np. głośne już „Polowanie na kata” Doroty Kosierkiewicza, filmy o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, Kresach Wschodnich, a także wydarzeniach współczesnych. Po zakończeniu każdego bloku konkursowego widzowie będą mogli spotkać się z twórcami konkursowych dokumentów.
Organizatorzy festiwalu, czyli TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy" w Zamościu oraz Miasta Zamość, zapowiadają również wiele innych atrakcji. Plenerowe Kino na Bastionie zaprezentuje komedie z lat 30-tych XX wieku: „Dodek na froncie” oraz „Śluby ułańskie”. Projekcje plenerowe przewidziane są również na Rynku Wielkim. Muzeum Zamojskie zaprasza na wystawę „W okopach I wojny światowej. Historia Braci Pomarańskich”, która przedstawia przebieg I wojny światowej, historię Legionów Polskich, a także broń z okresu I wojny światowej, elementy wyposażenia żołnierskiego, dokumenty, mapy, oryginalne fotografie i reprodukcje.
Nie zabraknie inscenizacji historycznych pod hasłem „Rok 1914”. W Nadszańcu zrekonstruowany zostanie obóz wojskowy Kozaków, na rynku pojawią się patrole wojskowe, a trasą od Pałacu Zamoyskich do Nadszańca przemaszerują jeńcy wojenni pod eskortą. Obejrzymy także inscenizację epizodu walk z I wojny światowej, czyli zdobywanie twierdzy. Organizatorzy zapewniają uczestnikom tegorocznego festiwalu wstęp wolny na wszystkie projekcje i wydarzenia.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.