Ksiądz oskarżony o molestowanie nieletnich uniewinniony

Szczeciński sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego o molestowanie nieletnich ks. Andrzeja D. - poinformował w środę rzecznik tamtejszego sądu okręgowego Michał Tomala.

Sprawa rzekomego molestowania dzieci przez księdza Andrzeja, założyciela i b. dyrektora ogniska dla trudnej młodzieży w Szczecinie, stała się głośna, gdy opisała ją w 2008 r. "Gazeta Wyborcza". Dziennik pisał m.in., że przez wiele lat sprawa miała być ukrywana przez księży.

Subsydiarny akt oskarżenia ws. duchownego wniósł pełnomocnik pokrzywdzonego. Akt taki może wnieść pokrzywdzony w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego w sytuacji, gdy dwukrotnie odmówi tego prokurator (po uprzednim wykorzystaniu drogi zażalenia sądowego).

Jak dodał Tomala, wyrok zapadł w ubiegłym tygodniu, po trwającym kilka lat procesie. Sprawa była prowadzona w trybie niejawnym i nie znam uzasadnienia decyzji sądu - zaznaczył. Wyrok jest nieprawomocny; termin złożenia zażalenia upływa w środę.

Szczecińska prokuratura na początku 2010 r. umorzyła ostatecznie w całości śledztwo dotyczące domniemanego molestowania dzieci przez księdza Andrzeja D. Śledztwo umorzono po raz pierwszy rok wcześniej, ponieważ część zdarzeń będących jego przedmiotem uległa przedawnieniu. W pozostałych przypadkach brak było znamion przestępstwa czy jego dowodów.

Od tej decyzji odwołał się w imieniu dwóch pokrzywdzonych ich pełnomocnik. Postanowienie o umorzeniu zostało przez sąd uchylone w zakresie wątku dotyczącego jednego pokrzywdzonego. Sąd zlecił wówczas wykonanie dodatkowych czynności, które nie doprowadziły do ustalenia, że zostało popełnione przestępstwo.

W całym śledztwie przesłuchano ok. 120 świadków, w tym wychowanków księdza, ich rodziny oraz wychowawców z prowadzonej przez D. placówki.

Kuria szczecińska informowała wówczas, że trwa proces kanoniczny w sprawie rzekomego molestowania dzieci, zgodnie z instrukcjami Stolicy Apostolskiej przewidzianymi w takich wypadkach, a sprawa jest nadzorowana przez Watykan. Kuria nie komentuje wyroku szczecińskiego sądu.

Ksiądz Andrzej D. jest obecnie dyrektorem Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie. Wcześniej pełnił m.in. funkcje dyrektorskie w szkołach katolickich w Szczecinie. Duchowny od dłuższego czasu nie ma kontaktu z młodzieżą, a także nie sprawuje żadnych zadań duszpasterskich, jedynie administracyjne w w archidiecezji.

Sprawa księdza D. stała się głośna w marcu 2008 r. Głos w niej, oprócz mediów, zabierała strona kościelna i politycy. W obronie duchownego stawali niektórzy jego byli wychowankowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
29°C Wtorek
wieczór
wiecej »