Bilans straży pożarnej po nawałnicach nad Polską

Ok. 150 uszkodzonych lub zerwanych dachów, podtopione ulice, drogi, połamane drzewa - to według straży pożarnej bilans silnych nawałnic, które przeszły w nocy z środy na czwartek nad trzema województwami: małopolskim, podkarpackim i śląskim.

Ok. 150 uszkodzonych lub zerwanych dachów, brak prądu, podtopione ulice, drogi, połamane drzewa - to skutki silnych nawałnic, które przeszły w nocy z środy na czwartek nad trzema województwami: małopolskim, podkarpackim i śląskim.

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, w sumie przez całą minioną dobę, aż do godz. piątej rano w czwartek - strażacy interweniowali w całym kraju 360 razy. "Dane te dotyczą głównie nocy z środy na czwartek. Wiele akcji nie zostało jeszcze uwzględnionych, bo nadal trwają" - dodał.

Najtrudniejsza sytuacja była w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku. Tam intensywnym opadom deszczu towarzyszył silny wiatr; lokalnie przeszła też trąba powietrzna. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych ulic i piwnic, usuwali powalone na drogi drzewa i zabezpieczali uszkodzone lub zerwane dachy. Tych ostatnich w trzech województwach było ok. 150, tylko na Podkarpaciu ponad 100.

"Na Podkarpaciu jedną z najbardziej dotkniętych przez silny wiatr miejscowości była Malawa, tam zerwanych lub uszkodzonych zostało kilkanaście dachów. W sumie wiatr uszkodził lub zerwał ponad 60 dachów w powiecie łańcuckim i ponad 40 w powiecie rzeszowskim. Z kolei w Małopolsce w czterech powiatach - nowosądeckim, tarnowskim, tatrzańskim i gorlicki - uszkodzone lub zerwane zostały 32 dachy" - dodał Frątczak.

W obu województwach uszkodzone zostały też linie energetyczne. Nieprzejezdny jest też szlak kolejowy Nowy Sącz-Rytro.

W powiecie nowosądeckim (Małopolskie) ok. 12 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Najwięcej szkód odnotowano w nowosądeckich gminach Stary Sącz, Korzenna i Chełmiec. "Tu doszło do kilkudziesięciu zdarzeń, głównie wiatrołomów (drzewa połamane silnym wiatrem). Uszkodzone zostały poszycia dachowe. Bez prądu pozostaje ok. 12 tys. odbiorców" - powiedziała PAP przedstawicielka biura prasowego wojewody małopolskiego.

Na Sądecczyźnie najbardziej ucierpiała gmina Stary Sącz. Tu, oprócz powalonych drzew i uszkodzonych dachów, jedna osoba została raniona fragmentami szyby z okna.

W sumie podczas nawałnic zostały ranne jeszcze dwie osoby, w tym strażak.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POGODA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »