Kościół w Nigerii apeluje do rządu o zintensyfikowanie działań na rzecz powstrzymania ofensywy islamskich fundamentalistów.
Terroryści z ugrupowania Boko Haram opanowali kolejne dwa miasta na północnym wschodzie kraju: Yadi w stanie Yobe i Gwoza w stanie Borno. Ponad 11 tys. ludzi zostało zmuszonych do ucieczki. Świadkowie donoszą o masowych egzekucjach, rabunkach i gwałtach. Według ONZ w ciągu minionego roku przed islamskim terrorem musiało uchodzić 650 tys. ludzi. „Trzeba powstrzymać terrorystów inaczej grozi nam iracki scenariusz” - przestrzega kard. John Olorunfemi Onaiyekan ze stołecznej Abudży.
„Najgorsze jest to, że ataki Boko Haram zamiast słabnąć w wyniku rządowej kontrofensywy przybierają wciąż na sile. Wiadomo, że miasteczka te padały już kilkakrotnie ofiarą ataków islamistów; dostały ochronę, która teraz nie wiadomo dlaczego opuściła swe stanowiska. W ubiegłym tygodniu terroryści porwali kolejne sto osób. Sytuacja przed zbliżającymi się wyborami staje się coraz bardziej skomplikowana. Wszystko, co się dzieje staje się polityką – mówi kard. Onaiyekan. - Coraz więcej muzułmanów na terenach opanowanych przez Boko Haram sympatyzuje z nimi. Niestety wydaje się, że fundamentalistom udało się wprowadzić wyraźny podział między muzułmanami i chrześcijanami, a przecież przez wieki żyli oni na tych terenach razem i pokojowo. To napawa nas niepokojem. Jeśli sytuacja się nie zmieni grozi nam powtórka z Iraku. Działania rządu nigeryjskiego wydają się być nieudolne. Pilnie trzeba powstrzymać terrorystów islamskich. Zabijają oni przecież nie tylko chrześcijan, ale także nieprzychylnych im muzułmanów. Radykalizm wzrasta”.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!