Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Ukrainy do CCC z B minus, sygnalizując wysokie ryzyko jej niewypłacalności. Wśród 104 państw, których kondycję finansową monitoruje agencja tylko Argentyna, która niewypłacalność ogłosiła w lipcu, wyceniana jest niżej.
Komunikat agencji uwypukla pogarszającą się perspektywę gospodarczą Ukrainy w rezultacie konfliktu zbrojnego na wschodzie.
"Wprawdzie rząd Ukrainy odbił niektóre tereny z rąk rebeliantów, konflikt może się utrzymać lub zaognić, opóźniając odbudowę gospodarki i szkodząc majątkowi produkcyjnemu" - napisano w wydanym w piątek wieczorem komunikacie.
W maju MFW zatwierdził dla Ukrainy 2-letni program pomocy w wysokości 17 mld USD. Z końcem sierpnia Kijów ma otrzymać drugą transzę w wys. 1,4 mld USD, którą zamierza przeznaczyć m. in. na ustabilizowanie waluty. Od początku 2014 r. hrywna straciła 38,5 proc. na wartości, co odbija się negatywnie na finansach państwa, kosztach życia ludności, zadłużeniu sektora prywatnego i sektorze bankowym, zwiększając koszt jego rekapitalizacji.
Oficjalna prognoza ukraińskiego rządu zakłada, że w br. gospodarka skurczy się o 6 proc. Inne prognozy mówią o ponad 7-8 proc. i mniejszym spadku w 2015 r. Tak duży spadek PKB zwiększy deficyt budżetowy i pogorszy proporcję długu do PKB do ponad 60 proc. wobec 40 proc. na koniec 2013 r.
Rejon Donbasu, gdzie toczą się walki, wnosi 18 proc. do ukraińskiego PKB i odpowiada za 27 proc. produkcji przemysłowej kraju.
W lutym rating Ukrainy do CCC obniżyła agencja Standard and Poor's, a w kwietniu do Caa3 - Moody's Investors Service.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.