Pokój i przebaczenie są naszym obowiązkiem - piszą polscy biskupi diecezjalni w słowie wydanym z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Dokument przygotowany w czasie zebrania na Jasnej Górze zatytułowano „Tak - dla pokoju i rozwoju narodów! Nie dla wojny i zabijania!”. Dziś czytany jest w kościołach na terenie całego kraju.
W kontekście wydarzeń II wojny światowej polscy biskupi z niepokojem patrzą na wydarzenia na Ukrainie, które „budzą uzasadniony niepokój także o przyszłość naszej Ojczyzny”. „Chrystus, Który przyniósł na ziemie pokój, Który zburzył mu wrogości, jaki rozdziela ludzi, On dał nam nadzieję, On pokazał nam drogę, którą powinniśmy iść” - stwierdził rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch.
W przesłaniu znalazła się również prośba o podjęcie w intencji pokoju uczynków pokutnych. „Aby 1 września był dniem modlitw w intencji pokoju. Biskupi proszą o to, aby uczynki pokutne, zwłaszcza w tym dniu, w tej intencji były spełniane, uczynki pokutne a więc post, modlitwa i jałmużna” - dodał rzecznik episkopatu.
Na zakończenie listu biskupi informują o dzisiejszej wspólnej, polsko-niemieckiej modlitwie w Gliwicach, która jest głównym akcentem obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.