Reklama

Abp Głódź poświęcił Teatr Szekspirowski

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź 19 września dokonał uroczystego poświęcenia nowego gmachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. prof. Jerzy Limon, dyrektor nowego teatru oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Reklama

Metropolita gdański udzielił także błogosławieństwa. - Panie Boże, pobłogosław wzniesiony ludzkim wysiłkiem gmach Teatru Szekspirowskiego, świątynię sztuki, która ma tworzyć i upowszechniać kulturę, wspierać artystów, rozwijać talenty oraz edukować dzieci, młodzież i dorosłych - mówił. - Prośmy o wstawiennictwo św. Jana Pawła II, który mówił, że zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki - dodał.

Po poświęceniu, o godz. 17.00, rozpoczęła się oficjalna uroczystość, w której wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, Małgorzata Omilanowska, minister kultury, Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, Bogdan Borusewicz, marszałek senatu, oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

- Gdańsk zasługuje na najpiękniejszy i najnowocześniejszy teatr w Europie i w takim dzisiaj jesteśmy - powiedział podczas inauguracji Donald Tusk.

- Ten gmach wpisuje się w historię naszego miasta, ale jest też otwartą, pustą księgą, której strony od dzisiejszego dnia będą się zapisywać. Jak? Pokażą przyszłe miesiące i lata - mówił Paweł Adamowicz.

- Chcemy, żeby Teatr Szekspirowski był nie tylko wizytówką gdańskiej kultury, jej przeszłości i teraźniejszości, ale także by stał się ważnym punktem na wycieczkowej mapie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk - podkreślił prof. Jerzy Limon.

W pewnym momencie uroczystość została przerwana ewakuacją wszystkich zaproszonych gości (więcej na ten temat TUTAJ).

Z kolei wieczorem ok. godz. 22.00 odbyło się, spóźnione z powodu ewakuacji, wydarzenie o charakterze happeningowym, nawiązującym do renesansowych tryumfów. W kolorowym pochodzie wzięli udział aktorzy, akrobaci, hiszpańscy i gdańscy szermierze oraz ok. 4,5 tysiąca mieszkańców Gdańska, którym rozdano darmowe zaproszenia.

W programie znalazły się także m.in. występ fechmistrzów - studentów aktorstwa z powstałej w epoce renesansu madryckiej Real Escuela Superior de Arte Dramático, nauczającej szermierki od czasów Szekspira do dziś, Oraz pokaz sztuki akrobatycznej, podczas którego artyści z Akrobatycznego Teatru Tańca Mira Art "wyfrunęli" przez otwierany dach teatru.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy. Oddany do użytku po 3,5 roku budowy Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym budynkiem teatralnym w Polsce z otwieranym dachem, co umożliwi granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.

Teatr Szekspirowski powstał w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.

Koszt budowy i wyposażenia GTS wyniósł niecałe 94 mln zł, z czego ponad 50,1 mln zł stanowiła dotacja z Unii Europejskiej, a resztę po połowie sfinansowały samorządy: gdański i marszałkowski.

Wywiad z prof. Jerzym Limonem, dyrektorem Teatru Szekspirowskiego, w 39. numerze "Gościa Niedzielnego".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama