Największym osiągnięciem Synodu Biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie konieczności otoczenia troską i towarzyszenia duszpasterskiego wszystkim sytuacjom regularnym i nieregularnym w małżeństwie – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaraz po powrocie z Rzymu do Polski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej.
– To, co rzeczywiście nowego wprowadził synod, to jest otoczenie troską wszystkich sytuacji nieregularnych w małżeństwie, co do tej pory niekiedy szwankowało – powiedział KAI abp Gądecki. Sytuacje nieregularne w małżeństwie wzmiankowane podczas synodu to na przykład rodzice samotnie wychowujący dzieci czy też osoby rozwiedzione, które zawarły związek cywilny lub też nie.
Relacjonując obrady synodalne, abp Gądecki zwrócił szczególną uwagę na konieczność poszanowania tradycji i wcześniejszego nauczania Kościoła na temat rodziny i małżeństwa. – Nauczanie o małżeństwie i rodzinie nie zrodziło się na tym synodzie, tylko trwa tak długo, jak trwa Kościół – mówił metropolita poznański, prezentując dziennikarzom liczący kilkaset stron enchiridion tekstów o rodzinie i życiu od roku 1439 do papieża Franciszka, który otrzymał każdy z uczestników synodu.
– Teraz musimy przedstawić na Konferencji Episkopatu wypracowane podczas synodu dokumenty. Trzeba potem pogłębić problem pod względem intelektualnym i pod względem duszpasterskim, czyli zastanowić się, jak w ogólnopolski program duszpasterski wprowadzić postanowienia synodu tak, żeby do każdego księdza, do każdej parafii, do wszystkich duszpasterskich rad parafialnych one dotarły – powiedział metropolita poznański.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski potwierdził, że w najbliższym czasie dokument końcowy synodu będzie szczegółowo analizowany. – Taka dyskusja też u nas się odbędzie, tu widzimy ten mocny rys papieża Franciszka i jego pontyfikatu, tak zwanej kolegialności, bo w dyskusji bierze udział cały Kościół – powiedział ks. Józef Kloch.
Podczas obrad III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji abp Gądecki pisał blog, w którym szczegółowo opisywał toczące się dyskusje. Wśród odbiorców blogu najwięcej internautów pochodziło z Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wielkiej Brytanii. Relacje na stronie blog2014.archpoznan.pl czytali także odbiorcy z takich krajów jak Chiny, Ukraina, Rosja czy Watykan.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.