Parlament Europejski zatwierdził w środę w Strasburgu nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. Za powołaniem nowej KE głosowało 423 europosłów, przeciw było 209, a 67 wstrzymało się od głosu. W jej składzie znalazła się m.in. słoweńska komisarz, która jest... szamanką.
JYRKI KATAINEN - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. MIEJSC PRACY, WZROSTU I KONKURENCYJNOŚCI
Finlandia, centroprawicowy, 42 lata. Do czerwca był premierem, a następnie komisarzem ds. gospodarczych i walutowych. Zwolennik ostrej polityki fiskalnej w strefie euro, bliski współpracownik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Będzie nadzorował Moscoviciego, Hilla, Thyssena, Bieńkowską, Cetu i innych.
VALDIS DOMBROVSKIS - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. EURO I DIALOGU SPOŁECZNEGO
Łotwa, centroprawicowy, 43 lata. Fizyk, który został ekonomistą, ministrem finansów, a do stycznia utrzymywał się na stanowisku szefa rządu, mimo wprowadzania rygorystycznych reform strukturalnych i cięcia płac, by walczyć z kryzysem i wprowadzić kraj do strefy euro. Złożył dymisję po katastrofie w supermarkecie w Rydze. Kolejny zwolennik ostrej polityki fiskalnej, także będzie nadzorował pracę Moscoviciego, Hilla, Thyssena, Bieńkowską i innych. Na przesłuchaniu w PE bronił korzyści płynących z euro, podkreślając przy tym, że nie istnieją zapisy, które uniemożliwiałyby krajom zrezygnowanie ze wspólnej waluty.
ANDRUS ANSIP - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. WSPÓLNEGO RYNKU CYFROWEGO
Estonia, liberał, 58 lat. Chemik i były członek Komunistycznej Partii Estonii. Do maja, przez dziewięć lat, był premierem. Utrzymywał popularność mimo trudności związanych ze spełnieniem warunków przyjęcia euro w 2011 r. Krytyk rosyjskiego ekspansjonizmu. Podczas przesłuchania w PE krytykował też dobieranie sobie przez światowe koncerny technologiczne najwygodniejszych systemów podatkowych w krajach UE.
VERA JOUROVA - KOMISARZ DS. SPRAWIEDLIWOŚCI, KONSUMENTÓW I RÓWNOUPRAWNIENIA PŁCI
Czechy, liberałka, 50 lat. Była minister ds. rozwoju regionalnego, członkini ugrupowania ANO 2011 miliardera i ministra finansów Andreja Babisza. W 2006 r. była tymczasowo aresztowana w związku z podejrzeniem, że nadużyła funduszy unijnych, gdy była w rządzie. Śledztwo nie potwierdziło zarzutów, a Jourova wywalczyła odszkodowanie. Po przesłuchaniu centrolewica domagała się od Czeszki dodatkowych wyjaśnień.
GUENTHER OETTINGER - KOMISARZ DS. GOSPODARKI I SPOŁECZEŃSTWA CYFROWEGO
Niemcy, centroprawicowy, 60 lat. Odchodzący komisarz ds. energii. Były premier Badenii–Wirtembergii. Choć można odnieść wrażenie, że unijne mocarstwo obejmuje stosunkowo skromną tekę, to Niemcom w rzeczywistości zależy na wzmocnieniu ochrony danych na całym świecie. Podczas przesłuchania podkreślał, że przedstawi propozycje zreformowania zasad dotyczących praw autorskich i będzie chciał upewnić się, że rządy podczas negocjacji nie doprowadzą do osłabienia zapisów chroniących neutralność sieci.
PIERRE MOSCOVICI - KOMISARZ DS. GOSPODARCZYCH I MONETARNYCH, PODATKÓW I CEŁ
Francja, centrolewicowy, 57 lat. Syn znanego rumuńskiego psychologa i polskiej psychoanalityk. Minister ds. europejskich w latach 1997-2002; minister finansów w rządzie Francois Hollande'a od 2012 r. do kwietnia br. Podczas przesłuchania centroprawicowi eurodeputowani uznali go za "mało wiarygodnego", choć kandydat zapewniał, że będzie narzucał Paryżowi unijną dyscyplinę ws. deficytu budżetowego w takim samym stopniu jak innym krajom. Zmuszony pisemnie odpowiedzieć na dodatkowe pytania europosłów, oświadczył, że jest gotów ukarać Francję za łamanie unijnego prawa.
MARIANNE THYSSEN - KOMISARZ DS. ZATRUDNIENIA, SPRAW SOCJALNYCH, KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ
Belgia, centroprawicowa, 58 lat. Wieloletnia członkini PE i była przewodnicząca Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Flamandzkiej (CD&V). Belgia zgłosiła swojego kandydata jako ostatni kraj z UE, ponieważ od majowych wyborów państwo pozostawało bez rządu i brakowało porozumienia sceny politycznej w tej sprawie.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.