Parlament Europejski zatwierdził w środę w Strasburgu nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. Za powołaniem nowej KE głosowało 423 europosłów, przeciw było 209, a 67 wstrzymało się od głosu. W jej składzie znalazła się m.in. słoweńska komisarz, która jest... szamanką.
Pozytywny wynik głosowania oznacza, że nowa Komisja Europejska przystąpi do pracy 1 listopada.
A oto małe "who is who" nowej Komisji:
JEAN-CLAUDE JUNCKER - PRZEWODNICZĄCY KE
Luksemburg, centroprawicowy, 59 lat. Przez ponad 18 lat był premierem Luksemburga. Szefowie państw i rządów UE mianowali go na przewodniczącego KE w lipcu mimo sprzeciwu Wielkiej Brytanii, a następnie na stanowisku zatwierdził go PE. Chce centralizacji władzy, obiecuje "polityczną, a nie technokratyczną" Komisję, w której skład wejdzie kilkunastu byłych ministrów i premierów. Nowa KE ma koncentrować się na ożywieniu gospodarczym i odzyskaniu zaufania tych wyborców, którzy w majowych eurowyborach poparli partie eurosceptyczne.
FEDERICA MOGHERINI - SZEFOWA UNIJNEJ DYPLOMACJI
Włochy, centrolewicowa, 41 lat. Nominowana przez szefów państw i rządów mimo zastrzeżeń krajów Europy Wschodniej, które twierdziły, że jest zbyt miękka wobec Rosji, kraju będącego głównym dostawcą gazu do Włoch. Zapowiada, że wniesie do KE młodzieńczą energię, rozliczy Rosję za działania na Ukrainie oraz będzie się angażować w stosunki z Iranem i światem arabskim. W trakcie przesłuchania w PE oświadczyła, że w ciągu następnych pięciu lat UE będzie musiała "zrewidować relacje z Rosją".
FRANS TIMMERMANS - PIERWSZY WICEPRZEWODNICZĄCY KE
Holandia, centrolewicowy, 53 lata. Ma być prawą ręką Junckera; odpowiadać za poprawę unijnych regulacji, czuwać nad przestrzeganiem zasad Karty Praw Podstawowych i praworządności w UE, a także realizować inne zapowiedzi szefa. Były dyplomata i minister spraw zagranicznych, poliglota, zna m.in. rosyjski, którego nauczył się podczas służby wojskowej. Według europosłów do swoich obowiązków zamierza dodać wspieranie zrównoważonego rozwoju, aby złagodzić obawy obrońców środowiska dotyczące przyszłego komisarza ds. energii i polityki klimatycznej.
KRISTALINA GEORGIEWA - WICEPRZEWODNICZĄCA KE DS. BUDŻETU I ZASOBÓW LUDZKICH
Bułgaria, centroprawicowa, 61 lat. Była ekonomistka Banku Światowego, w kończącej kadencję Komisji odpowiadała za pomoc humanitarną. Na to stanowisko została mianowana przez bułgarski rząd w ostatnim momencie, po odrzuceniu przez PE pierwszej kandydatki władz w Sofii. Kompetencje a także płeć sprawiły, że została wysunięta na wysokie stanowisko. Zyskała poparcie centrolewicy po przesłuchaniu w PE.
MAROSZ SZEFCZOVICZ - WICEPRZEWODNICZĄCY KE DS. UNII ENERGETYCZNEJ
Słowacja, centrolewicowy, 48 lat. Zasiada w ustępującej KE, gdzie odpowiada za stosunki między instytucjami UE i sprawy administracyjne. Były ambasador w Brukseli i Izraelu. Studiował w ZSRR, Francji i USA. Juncker planował mu początkowo powierzyć tekę transportową, ale po odrzuceniu przez PE pierwszej słoweńskiej kandydatki Alenki Bratuszek dokonał zmian w podziale kompetencji i wyznaczył Szefczovicza na swego zastępcę, odpowiedzialnego za sprawy unii energetycznej. Tekę transportową ma objąć nowa słoweńska kandydatka Violeta Bulc.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!