Rusza Muzeum Historii Żydów Polskich. Towarzyszą mu: wyjątkowe widowisko muzyczne, zwiedzanie muzeum od rana do nocy, warsztaty rodzinne, projekcje filmowe, wykłady i debaty.
Imprezy i uroczystości związane z otwarciem wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbywać się będą w Warszawie przez cały tydzień. Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina odbędą się 28 października.
Na wystawie prezentowanych jest blisko 100 oryginalnych historycznych eksponatów, towarzyszą im repliki różnych obiektów. Zwiedzający m.in. będą mogli przejść się przedwojenną ulicą czy zobaczyć dach drewnianej synagogi. Muzeum Historii Żydów Polskich to osiem galerii prezentujących bogactwo tysiącletniej historii polskich Żydów od średniowiecza do współczesności. Opowiada dzieje oczami żydowskich kupców, artystów, rabinów, gospodyń domowych i wielu innych. Sam projekt wystawy opracowany został przez międzynarodowy zespół ponad 120 historyków i muzealników z Polski, ze Stanów Zjednoczonych i z Izraela, kierowanych przez prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett.
W związku z uroczystościami 28 października od godz. 0.00 do 24.00 wyłączone z ruchu są ulice: M. Anielewicza na odcinku od ul. Karmelickiej do ul. L. Zamenhofa, Karmelicka na odcinku od ul. M. Anielewicza do ul. J. Lewartowskiego, J. Lewartowskiego na odcinku od ul. Karmelickiej do ul. L. Zamenhofa oraz L. Zamenhofa na odcinku od ul. J. Lewartowskiego do ul. M. Anielewicza. Ponadto na ulicach L. Zamenhofa (od ul. Nowolipki do ul. M. Anielewicza) oraz M. Anielewicza (od ul. L. Zamenhofa do ul. gen. W. Andersa) będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy – w stronę ul. gen. W. Andersa. Swoje trasy zmienią autobusy linii 111, 180, N41 i N91 – pojadą ul. Nowolipki i al. Jana Pawła II.
Otwarciu towarzyszą koncerty światowej sławy muzyków: Davida Krakauera i Tomasza Stańki, nocne zwiedzanie wystawy stałej, wykład Antony'ego Polonsky'ego, gra muzealna z nagrodami, projekcje filmów i spotkania z twórcami wystawy stałej.
29 października wystawę oglądać będzie można w godz. 10-23. W godz. 14-17 odbywać się będą spotkania z twórcami wszystkich ośmiu galerii wystawy stałej. O godz. 17 rozpoczną się warsztaty dla dzieci, wprowadzające je w świat żydowskich obyczajów. W tym samym czasie dorośli będą mogli uczestniczyć w wykładzie historyka z Brandeis University w USA, pracującego nad wystawą stałą, prof. Antony'ego Polonsky'ego.
O godz. 20 rozpocznie się gra muzealna "Polin: historia od A do Ż", podczas której uczestnicy spotkają w muzeum m.in. animatorów i muzyków, którzy pomogą im w odkrywaniu różnych aspektów historii polskich Żydów. W tym samym czasie zaplanowano koncert klarnecistów - Mikołaja Trzaski, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Wacława Zimpela, którzy przekładają tradycję muzyki chasydzkiej na język współczesnego jazzu. O godz. 21.30 Chór Polin - powołany specjalnie na tę okazję zespół warszawiaków: profesjonalistów i amatorów - zaprezentuje utwór inspirowany legendą Polin o przybyciu Żydów do Polski. Dzień zakończy rozpoczynający się o godz. 22 koncert Davida Krakauera.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.