Jeden z największych ołtarzy w Polsce, mieszczący się w kościele Bożego Ciała w Krakowie, po około czterech latach prac, został odnowiony. Była to pierwsza tak gruntowna renowacja tego zabytku pochodzącego z początku XVII wieku.
"Remont był konieczny i cieszę się, że już się zakończył" - powiedział PAP proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Piotr Walczak. Jak dodał, prace renowacyjne polegały na poprawie stanu technicznego ołtarza, wzmocnieniu konstrukcji, oczyszczeniu - m.in. drewna i zabezpieczeniu go przed szkodnikami. Oczyszczone zostały także złote elementy, które bogato zdobią obiekt. W niektórych miejscach ołtarz został na nowo pozłocony.
Proboszcz parafii jest zadowolony z efektu prac konserwatorskich. "Ta świątynia ma ogromne znaczenie nie tylko dla wiernych i turystów, których czasami jest więcej na nabożeństwach niż krakowian, ale i jest dziełem architektury; ma nieocenioną wartość kulturową" - ocenił.
Ołtarz jest jednym z najlepiej zachowanych ołtarzy XVII-wiecznych. Wysoki na ok. 22 m i szeroki na ok. 10 m robi ogromne wrażenie na spoglądających na niego z dołu. "Podziwiający ołtarz widzą jego ogrom, ale niekoniecznie dostrzegają wysoką wartość artystyczną monumentu. A bogactwo artystyczne ołtarza przyćmiewa" - powiedziała PAP historyk sztuki Joanna Daranowska-Łukaszewska.
Jak dodała, bogactwo artystyczne elementów ołtarza historycy sztuki i konserwatorzy szczególnie dostrzegli po demontażu.
Barokowy ołtarz główny w bazylice Bożego Ciała zdobią nie tylko rzeźby, np. Jana Chrzciciela, ale i malowidła autorstwa Włocha, Tomasza Dolabelli - obraz główny "Narodzenie Chrystusa", a w zwieńczeniu obraz "Zdjęcie z Krzyża".
Za datę powstania ołtarza przyjmuje się rok 1637. Autorem monumentu jest prawdopodobnie rzeźbiarz Baltazar Kuncz, który miał swoją pracownię na Kleparzu (wówczas samodzielne miasto).
Koszt renowacji wyniósł 4,5 mln zł, z czego 4 mln zł pokrył Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Gotycki kościół Bożego Ciała znajduje się na krakowskim Kazimierzu. Ufundował go król Kazimierz Wielki przed 1341 rokiem. Renowacja budowli trwa od ok. 15 lat. W tym czasie wyremontowane zostały m.in. wieża kościelna, elewacja zewnętrzna, dach, kaplica Zwiastowania i ołtarz św. Stanisława Kazimierczyka. "Marzę, aby w najbliższym czasie odnowione zostały również cenne, boczne ołtarze, których jest ponad 20. Odświeżenia wymagają także sufit i ściany wewnątrz świątyni" - powiedział proboszcz.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.