Papież ogłosił nowych świętych

Zbawienie zaczyna się od naśladowania Chrystusowych dzieł miłosierdzia - stwierdził ojciec święty.

W gronie nowych świętych jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta.

Jan Antoni (Giovanni Antonio) Farina był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty – Córek Najświętszych Serc. 

Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Hindus, był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych: męskiego i żeńskiego. 

Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri), żyjący w XIX w. Włoch, był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne. 

Mikołaj z Longobardi, Włoch, żył w drugiej połowie XVII i na początku XVIII w. Był zakonnikiem i mistykiem. 

Amat Ronconi, żyjący w XIII wieku Włoch, był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem. 

Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca, Hinduska z katolickiego Kościoła syromalabarskiego, żyła na przełomie XIX i XX wieku. Była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

- Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże – mówił papież podczas Mszy św. kanonizacyjnej.

Nawiązując do czytań liturgicznych uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, ojciec święty podkreślił, że Pan Jezus urzeczywistnił królestwo Boże przez bliskość i czułość względem ludzi. Jako Dobry Pasterz pragnie On odszukać owcę zabłąkaną, sprowadzić ją z powrotem, opatruje skaleczoną, umacnia chorą, a tłustą i mocną ochrania.

- A ci, którzy są powołani w Kościele, by być pasterzami, nie mogą odbiegać od tego wzoru, jeśli nie chcą stać się najemnikami. Pod tym względem lud Boży ma nieomylny węch, rozpoznając dobrych pasterzy i odróżniając ich od najemników - zaznaczył Franciszek.

Papież dodał, że czas królestwa Chrystusa jest długim okresem poddania wszystkiego Synowi i przekazania wszystkiego Ojcu. Przypomniał, że u kresu życia będziemy sądzeni z miłości, bliskości i czułości wobec naszych braci. Od tego będzie zależało, czy wejdziemy do królestwa Boga, czy też nie.

- Jezus swoim zwycięstwem otworzył nam swe królestwo, ale od każdego z nas zależy, czy do niego wejdziemy.Musimy już tu na ziemi stawać się konkretnie bliscy dla brata proszącego o chleb, odzienie, gościnność, solidarność. A jeśli naprawdę będziemy miłowali tego brata lub siostrę, będziemy pobudzeni, by dzielić się z nim czy też nią tym, co jest najcenniejsze, to znaczy samym Jezusem i Jego Ewangelią – podkreślił papież Franciszek. 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ble
  24.11.2014 07:34
  Alleluja!!!!
 • na pewno tak?
  26.11.2014 18:07
  "Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże".

  Czyje zbawienie?
  Zbawieni jesteśmy łaską wówczas, gdy je (zbawienie) przyjmiemy od wcielonego Boga. Wyznanie wiary jest podstawą, potem działanie. Inaczej wyszłoby, że sami siebie zbawiamy pobożnymi uczynkami. Nie rozumiem, czemu taka wypowiedź papieża.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »