Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że ukraińska armia wstrzyma ogień na wschodzie kraju od 9 grudnia, żeby jeszcze raz spróbować położyć kres walkom w tym opanowanym przez prorosyjskich separatystów regionie. Termin ten potwierdzili separatyści.
"+Dzień ciszy+ rozpocznie się 9 grudnia" - poinformowała w czwartek w oświadczeniu kancelaria prezydenta po spotkaniu Poroszenki z dowódcami armii i sił bezpieczeństwa.
W komunikacie służb prasowych szefa państwa napisano, że uczestnicy spotkania "omówili wypełnianie zadań w strefie operacji antyterrorystycznej i zdefiniowali kroki, które należy podjąć w celu realizacji mińskich porozumień w kwestii +dnia ciszy+".
"Jeśli będzie to przestrzegane, wycofanie ciężkiej broni (z linii frontu) rozpocznie się 10 grudnia" - powiedziało agencji AFP źródło w kancelarii.
Kancelaria Poroszenki podała też, że omówiono kwestię dalszych działań w razie niewypełniania przez separatystów postanowień z Mińska, uzgodnionych we wrześniu.
W czwartkowym spotkaniu wzięli udział m.in. minister obrony Stepan Połtorak, szef MSW Arsen Awakow, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko i szef służby granicznej Wiktor Nazarenko.
Informacje o wstrzymaniu ognia potwierdzili agencji RIA-Nowosti przedstawiciele władz dwóch samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy. "Grupa tworzona przez ukraińskich i naszych żołnierzy przy mediacji OBWE i strony rosyjskiej doszła do porozumienia o wstrzymaniu ognia od 9 grudnia" - powiedział rosyjskiej agencji przewodniczący parlamentu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin.
Przywódca separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki zastrzegł, że była to umowa ustna i w tej sprawie nie podpisano jeszcze formalnie żadnego dokumentu.
Porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE, przewidywały wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.