Profesor Piotr Hofmański został wybrany w Nowym Jorku, na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w latach 2015 - 2024 - poinformowało w środę MSZ. Ministerstwo zaznaczyło, że "wybór profesora to wynik jego kompetencji, wiedzy i doświadczenia".
"Prof. Hofmański będzie pierwszym polskim sędzią w historii Trybunału działającego od 2002 r. Wyboru dokonały Państwa-Strony Rzymskiego Statutu" - poinformował resort.
Polak został wybrany większością 2/3 głosów, kampanię promocyjną polskiego kandydata prowadził Departament Prawno-Traktatowy MSZ, pod nadzorem podsekretarza stanu w MSZ prof. Artura Nowaka-Fara.
"Bardzo oczekiwałem na ten sukces pana prof. Hofmańskiego, ponieważ był on znakomitym kandydatem na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uważam, że to jest w ogóle bardzo poważny sukces polskich prawników i Polski" - powiedział PAP znany karnista, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll.
"Obawiamy się tylko - mówię to jako jego przyjaciel - że będzie miał bardzo trudne zadanie połączenia swoich bardzo licznych obowiązków tu w Polsce z tą odpowiedzialną funkcją. Na pewno jednak sobie poradzi" - dodał Zoll.
Prof. dr hab. Piotr Hofmański jest kierownikiem Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1978), stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1981 r., broniąc rozprawę "Orzekanie w procesie karnym o naprawieniu szkody wyrządzonej przez pracownika" (UMK). Doktor habilitowany nauk prawnych w zakresie postępowania karnego (Uniwersytet Śląski w Katowicach 1990, tytuł rozprawy: "Samodzielność jurysdykcyjna sądu karnego"). W 1997 r. decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk prawnych.
Prof. Hofmański w latach 1991-2002 był kierownikiem Zakładu Prawa Karnego na Uniwersytecie w Białymstoku, w latach 1991-1996 prodziekanem Wydziału Prawa tego uniwersytetu. Od 1996 r. jest sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, a od 1999 r. rzecznikiem prasowym tego sądu. Od 2003 r. kieruje Katedrą Postępowania Karnego UJ. Od wielu lat uczestniczy w pracach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W latach 2009 - 2013 jako zastępca przewodniczącego, a od stycznia 2013 r. jako przewodniczący Komisji. Ekspert Rady Europy, Kawaler Srebrnego Krzyża Zasługi (2000 r.). Jest autorem ponad 200 prac naukowych dotyczących różnorodnych aspektów materialnego i procesowego prawa karnego.
Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany przez państwa - Strony Rzymskiego Statutu - w celu sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni międzynarodowych. Siedzibą Trybunału jest Haga.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.