Ale policja już go wypuściła. Miał własne klucze do kościoła.
W piątek po wieczornej Mszy św. ks. proboszcz Marian Kubecki zamknął kościół w podcieszyńskim Dębowcu i wrócił na plebanię.
Dziesięć minut później parafianie, którzy nie spieszyli się z powrotem do domu, przyszli powiedzieć, że ktoś kręci się przy wejściu do kościoła.
Kiedy wraz z księdzem poszli sprawdzić, czy coś złego się nie dzieje, okazało się, że złodziej jest już w środku.
- Jak to możliwie, skoro przed chwilą sam zamknąłem kościół - zastanawiał się ksiądz proboszcz, wykręcając numer policji. Potem dyskretnie raz jeszcze przekręcił zamek w drzwiach wejściowych.
Funkcjonariusze przyjechali natychmiast. Weszli do kościoła przez zakrystię. W przedsionku zastali mężczyznę usiłującego opuścić budynek. Podczas rewizji znaleźli przy nim dwie świece Caritas, cztery paczki opłatków, wyrwaną ze ściany skarbonkę, w której było 29 złotych oraz... komplet kluczy do kościoła.
Włamywaczem okazał się człowiek, któremu proboszcz pomagał przez długi czas, najmując do drobnych prac porządkowych, dożywiając a nawet oddając na kilka miesięcy mieszkanie w dawnej organistówce. Na początku tego roku, po wielu miesiącach korzystania z proboszczowej dobroci, mężczyzna zniknął.
- Ludzie mówili, że znalazł schronienie gdzieś w Cieszynie - mówi ks. Kubecki.
Teraz wrócił do Dębowca. Nie przyszedł do księdza, nie poprosił o pomoc. W poszukiwaniu łatwej zdobyczy wtargnął do kościoła.
- Widocznie w czasie, gdy pomieszkiwał i pracował w parafii zdobył zapasowy komplet kluczy do kościoła, którym teraz się posłużył - uważa proboszcz.
Po wyjaśnieniu sprawy mężczyzna został zwolniony. Prawdopodobnie czeka go kara za to, co zrobił. Jednak ze względu na nikłą wartość materialną wyrządzonych szkód nie należy oczekiwać, że zapadnie w tej sprawie jakiś miażdżący wyrok.
- Dziś policjanci przywieźli go do Dębowca i pozwolili zabrać porzuconą tu przez niego torbę z jakimiś osobistymi rzeczami - wyjaśnia ks. Kubecki.
Włamania do kościołów oraz obiektów parafialnych na Podbeskidziu nie należą do rzadkości. W kościołach łupem złodziei najczęściej padają skarbonki, na plebaniach kradnie się rynny, pieniądze z ofiar, czasem także wyposażenie biurowe. Wiele tego rodzaju spraw udaje się wyjaśnić, choć straty trzeba pokrywać i tak z ofiar wiernych.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.