O śmierci znanego socjologa poinformował w niedzielę prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.
Edmund Wnuk-Lipiński współtworzył Collegium Civitas, był m.in. prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012, a w latach 1991-1993 był też pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Instytutu Spraw Publicznych (1995-1996).
Był członkiem Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych i książek m.in.: "After Communism", "Demokratyczna rekonstrukcja. Z socjologii radykalnej zmiany społecznej", "Values and Radical Social Change", "Granice wolności", "Świat międzyepoki. Globalizacja - demokracja - państwo narodowe" oraz "Socjologia życia publicznego".
Z ramienia opozycji demokratycznej uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Później koordynował i brał udział w kilkunastu międzynarodowych projektach badawczych dotyczących elit, struktur społecznych oraz przemian demokratycznych.
Pisał też książki science-fiction.
W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.
Za kilka dni nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukaże się autobiografia Edmunda Wnuka-Lipińskiego "Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.