Wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania, przed jakimi stają kraje basenu Morza Śródziemnego, przypomniał kard. Pietro Parolin w przesłaniu na 9. Zgromadzenie Parlamentarne tego regionu.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
kard. Pietro Parolin
Obraduje ono w 2-4 lutego w Monako, a Stolica Apostolska została tam zaproszona jako obserwator.
Wśród wspomnianych wyzwań watykański sekretarz stanu wymienił niestabilność polityczną w Libii, masowe migracje z północnej Afryki do Europy oraz wojnę domową w Syrii. W kontekście wydarzeń na Bliskim Wschodzie kard. Parolin przypomniał dramatyczne skutki islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu. Cierpią z tego powodu zwłaszcza mniejszości chrześcijańskie, w które wymierzona jest przemoc stosowana w imię Boga.
Mimo tych bolączek watykański sekretarz stanu wyraził nadzieję, że region śródziemnomorski może być na powrót miejscem spotkania cywilizacji i kultur, jakim był przez wieki. Trzeba jednak otworzyć się na innych, do czego wciąż nawołuje Papież, postulując stworzenie „kultury spotkania”. Mogą w niej partycypować także różne religie i wyznania, czego przykład Franciszek dostrzegł w Albanii, gdzie pokojowo współistnieją muzułmanie, prawosławni i katolicy.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.