Msza św., Apel Poległych, salwa honorowa... Tak Katowice oddały hołd żołnierzom drugiej konspiracji, którzy pozostając wierni wartościom patriotycznym także po tzw. wyzwoleniu z 1945 r. oraz w latach PRL, przelali krew w obronie ojczyzny.
Główne uroczystości związane ze zbliżającym się dniem pamięci żołnierzy wyklętych odbyły się w kościele Mariackim oraz na placu przy kościele. Rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Później Mszy św. w intencji żołnierzy walczących o wolną Polskę przewodniczył abp Wiktor Skworc. Po Eucharystii pamięć niezłomnych uczczono Apelem Poległych i salwą honorową.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, duchowni różnych wyznań, kombatanci oraz uczniowie szkół średnich.
Dziś także o 18.00 w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz płyty DVD "Podziemna Armia Powraca". Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenie "Pokolenie".
W programie pokaz płyty DVD z zapisem widowiska, w którym wystąpili Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela. Po zakończeniu pokazu koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz piąty obchodzony będzie jako święto państwowe. Data święta nie jest przypadkowa: 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
aktualna ocena | 3,2 |
głosujących | 74 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.