Nagranie wideo zamieszczone we wtorek w internecie przez Państwo Islamskie (IS) przedstawia egzekucję Palestyńczyka oskarżonego o szpiegowanie dla izraelskiego wywiadu. Mężczyznę rozstrzeliwuje młody chłopiec - podaje AFP.
IS zamieściło w internecie mniej więcej 10-minutowe nagranie wideo, na którym widać ubranego w pomarańczowy kombinezon mężczyznę oraz jego izraelski paszport; zostaje on przedstawiony jako Muhammad Said Ismail Musallam.
Mężczyznę oskarżonego o to, że jest agentem Mosadu, zabija jednym strzałem chłopiec w stroju przypominającym mundur polowy.
Mówiący po francusku dżihadysta grozi, że IS zaatakuje teraz mieszkańców Izraela i zdobędzie Jerozolimę; przypomina niedawne ataki we Francji, które były wymierzone w Żydów.
Wideo zawiera też listę nazwisk i zdjęcia osób, które przedstawione są jako izraelscy szpiedzy.
W lutym ojciec Muhammada Musallama zaprzeczył informacjom opublikowanym w anglojęzycznym periodyku wydawanym przez IS "Dabiq"; pismo przedstawiło tam tekst, który miał być wywiadem z 19-letnim Musallamem. Według IS był on szpiegiem wysłanym do Syrii przez Mosad.
"Mój syn jest niewinny. IS go oskarża, ponieważ on stara się uciec" - powiedział wówczas ojciec Muhammada Musallama w rozmowie z AFP. Nie zdementował jednak informacji, że jego syn przerwał służbę wojskową w Izraelu, by dołączyć do dżihadystów w Syrii.
Rzecznik Szin Bet - izraelskich służb bezpieczeństwa - poinformował wówczas, że Musallam wyjechał 24 października do Turcji, a stamtąd do Syrii, gdzie dołączył do IS. Jednak według rzecznika Szin Bet "zrobił on to z własnej inicjatywy i bez wiedzy swych rodziców".
W połowie stycznia IS zamieściło w internecie wideo, które przedstawiało przesłuchanie i egzekucję dwóch mężczyzn określonych jako "rosyjscy agenci"; strzelał do nich mniej więcej 10-letni chłopiec.
Podczas przesłuchania jeden z pojmanych zeznał, że jest obywatelem Kazachstanu zrekrutowanym przez rosyjskie służby wywiadowcze (FSB). Drugi mężczyzna powiedział, że jest Rosjaninem, pracował niegdyś dla FSB, które zleciło mu zabicie niezidentyfikowanego członka IS.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.