Reklama

Modlitwa za Franciszka

W przeddzień drugiej rocznicy wyboru kard. Jorge Bergogliego na papieża polscy hierarchowie odprawili Eucharystię w jego intencji w bazylice Świętego Krzyża.

Reklama

O Franciszku i jego osobowości mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. - Jego osobowość jest inna niż jego poprzedników. To pokazuje, że w Kościele jest miejsce na różnorodność - stwierdził.

Metropolita poznański porównywał pontyfikat św. Jana Pawła II do św. Pawła, argumentując to liczbą podróży i długością trwania. Pontyfikat Benedykta XVI z uwagi na fundamentalne i głębokie nauczanie, zestawił z postacią św. Piotra. A obecny pontyfikat z działalnością biedaczyny z Asyżu.

Na zakończenie obrad biskupi odprawili Mszę św. w intencji papieża Franciszka. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, za motyw przewodni biorąc słowa "kiedy Bóg mówi, nie gardź jego słowem".

- W tym słuchaniu Boga jesteśmy wolni. Zdolni zarówno do posłuszeństwa, jak i nieposłuszeństwa - podkreślił Prymas Polski. Cytował orędzie ojca świętego na Wielki Post, wskazując, że powodami niesłuchania Boga może być globalizacja obojętności, zatwardziałość serca albo przewrotność.

Abp Polak podkreślił, że obojętność i zatwardziałość serca prowadzą do zniszczenia, ponieważ są przyczyną podziałów i kłótni, wewnętrznego rozdarcia i niezgody, które rodzą duchową pustkę. - W ostatecznym rozrachunku dzielą i rozbijają wspólnotę z Bogiem i bliźnimi. Burzą pokój i sieją nienawiść. Niszczą wspólnotę i wystawiają ją na poważną próbę – przestrzegł prymas.

Modlitwa za Franciszka   Mariusz Majewski /Foto Gość - Gdy papież Franciszek, dwa lata temu, w uroczystość św. Józefa, inaugurował swój pontyfikat, to zauważył, że jednym z zadań biskupa Rzymu jest m.in. strzec. Chodzi o strzeżenie Jezusa, razem z Maryją i Józefem, strzeżenie wiary, strzeżenie każdej osoby zwłaszcza najuboższej i strzeżenie nas samych . Z tym wiąże się czuwanie (...). Po dwóch latach widzimy, że papież uznał za stosowane mocno strzec małżeństwa i rodziny - mówił abp W. Polak.

Przypomniał też, że Franciszek widzi rodzinę jako zakorzenioną w codzienności. I to jest wielkie zadanie dla katolickich małżonków, aby w swoich środowiskach, mocą sakramentu małżeństwa głosili światu miłość Jezusa do człowieka.

Prymas podkreślał za papieżem, że to właśnie rodzina jest naturalnym środowiskiem kształtowania się człowieka. Hierarcha zwrócił też uwagę, że na te aspekty papieskiego nauczania warto zwrócić uwagę przed czekającą nas drugą częścią synodu o rodzinie.

- Do prawdy o małżeństwie i rodzinie, od których odstąpić nam nie wolno papież Franciszek zaliczył: nierozerwalność, jedność, wierność i otwarcie na życie. Podkreślił, że są to mocne punkty, na których opiera się istota rodziny i nie mogą być one poddawane pod dyskusję – podkreślił abp Polak.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn "Ciebie Boga wysławiamy". W uroczystej Mszy św. w bazylice Świętego Krzyża wzięli udział przedstawiciele władz, ambasadorowie m.in. Ukrainy i Argentyny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama