Wydano oświadczenie w sprawie budynku przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie, użytkowanego przez Fundację św. Włodzimierza.
Krakowska Kapituła Metropolitalna, która jest właścicielem tego budynku, wyjaśniła w nim stan prawny nieruchomości. Przypomniano, że budynek o powierzchni 1000 mkw. został użyczony Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej na 25 lat.
„Umowa dobiega końca z dniem 24 marca 2015 r. Fundacja zobowiązała się do wyremontowania budynku i miała w nim prowadzić działalność kulturalną przez cały okres trwania umowy Fundacja była zwolniona od płacenia czynszu. W budynku nie mogła być prowadzona działalność gospodarcza. Okazało się później, że Fundacja oprócz prowadzenia działalności statutowej podnajęła pomieszczenia na działalność gospodarczą” - napisano w oświadczeniu.
Oszacowano również na 3 mln zł koszty remontu poczynionego przez Fundację, na 9 mln zł zaś czynsz, który przyszłoby jej płacić, gdyby nie była z niego zwolniona.
„Po odliczeniu kosztów remontu Kapituła zwalniając z czynszu zrezygnowała świadomie na rzecz Fundacji z kwoty 6 milionów zł! Kapituła podpisując umowę na tak długi okres i zwalniając z płacenia czynszu kierowała się życzliwością do odzyskującego samodzielność państwową Narodu ukraińskiego” - poinformowano w oświadczeniu.
Przypomniano również, że pismo zawiadamiające o nieprzedłużaniu umowy użyczenia zostało wystosowane dawno, bo 2 lipca ub. roku. Kapituła zaznaczyła, że w żadnym z jej pism urzędowych nie wspominano o likwidacji kaplicy pw. śś. Borysa i Gleba.
„Kaplica pozostawiona przez Fundację będzie nadal miejscem modlitewnym, udostępnionym dla wszystkich chcących się w niej modlić, a także dla odwiedzających ją turystów. Zostanie pozostawiona z całym wyposażeniem pozostawionym w niej przez Fundację. Zmiany użytkownika kaplicy i jej przejścia pod opiekę Kościoła Rzymskokatolickiego nie można przecież nazwać likwidacją kaplicy!” - stwierdziła Kapituła.
Podkreślono także, że zaproponowano Fundacji kilka propozycji dotyczących najmu pomieszczeń oraz znalezienie nowego lokalu.
„Prosiliśmy o podanie wielkości lokalu i określenia warunków, na jakich miałby on być wynajęty. Niestety, nie otrzymaliśmy na nasze propozycje żadnej odpowiedzi! A Kapituły nie stać w obecnej sytuacji ekonomicznej na dalsze użyczenie lokalu bez pobierana czynszu. Od dwóch lat dwa budynki stanowiące własność Kapituły (ul. Grodzka 63, ul. Poselska 7) czekają na kosztowny, konserwatorski, generalny remont. Nie można go podjąć z powodu braku funduszy. Część tychże możemy uzyskać właśnie z najmu budynku przy ul. Kanoniczej 15. Sprawa najmu budynku jest nadal otwarta, a przy ustaleniu stawki za najem należy się liczyć z realiami panującymi w centrum naszego Miasta” – stwierdziła Kapituła Metropolitalna.
Czytaj także:
Z okazji świąt Bożego Narodzenia około 6 tysięcy z nich otrzymało paczki.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.