Kapituła Metropolitalna wyjaśnia

Wydano oświadczenie w sprawie budynku przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie, użytkowanego przez Fundację św. Włodzimierza.

Krakowska Kapituła Metropolitalna, która jest właścicielem tego budynku, wyjaśniła w nim stan prawny nieruchomości. Przypomniano, że budynek o powierzchni 1000 mkw. został użyczony Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej na 25 lat.

„Umowa dobiega końca z dniem 24 marca 2015 r. Fundacja zobowiązała się do wyremontowania budynku i miała w nim prowadzić działalność kulturalną przez cały okres trwania umowy Fundacja była zwolniona od płacenia czynszu. W budynku nie mogła być prowadzona działalność gospodarcza. Okazało się później, że Fundacja oprócz prowadzenia działalności statutowej podnajęła pomieszczenia na działalność gospodarczą” - napisano w oświadczeniu.

Oszacowano również na 3 mln zł koszty remontu poczynionego przez Fundację, na 9 mln zł zaś czynsz, który przyszłoby jej płacić, gdyby nie była z niego zwolniona.

„Po odliczeniu kosztów remontu Kapituła zwalniając z czynszu zrezygnowała świadomie na rzecz Fundacji z kwoty 6 milionów zł! Kapituła podpisując umowę na tak długi okres i zwalniając z płacenia czynszu kierowała się życzliwością do odzyskującego samodzielność państwową Narodu ukraińskiego” - poinformowano w oświadczeniu.

Przypomniano również, że pismo zawiadamiające o nieprzedłużaniu umowy użyczenia zostało wystosowane dawno, bo 2 lipca ub. roku. Kapituła zaznaczyła, że w żadnym z jej pism urzędowych nie wspominano o likwidacji kaplicy pw. śś. Borysa i Gleba.

„Kaplica pozostawiona przez Fundację będzie nadal miejscem modlitewnym, udostępnionym dla wszystkich chcących się w niej modlić, a także dla odwiedzających ją turystów. Zostanie pozostawiona z całym wyposażeniem pozostawionym w niej przez Fundację. Zmiany użytkownika kaplicy i jej przejścia pod opiekę Kościoła Rzymskokatolickiego nie można przecież nazwać likwidacją kaplicy!” - stwierdziła Kapituła.

Podkreślono także, że zaproponowano Fundacji kilka propozycji dotyczących najmu pomieszczeń oraz znalezienie nowego lokalu.

„Prosiliśmy o podanie wielkości lokalu i określenia warunków, na jakich miałby on być wynajęty. Niestety, nie otrzymaliśmy na nasze propozycje żadnej odpowiedzi! A Kapituły nie stać w obecnej sytuacji ekonomicznej na dalsze użyczenie lokalu bez pobierana czynszu. Od dwóch lat dwa budynki stanowiące własność Kapituły (ul. Grodzka 63, ul. Poselska 7) czekają na kosztowny, konserwatorski, generalny remont. Nie można go podjąć z powodu braku funduszy. Część tychże możemy uzyskać właśnie z najmu budynku przy ul. Kanoniczej 15. Sprawa najmu budynku jest nadal otwarta, a przy ustaleniu stawki za najem należy się liczyć z realiami panującymi w centrum naszego Miasta” – stwierdziła Kapituła Metropolitalna.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • zielony01
  17.03.2015 18:58
  Ciekawa sytuacja. Mam tutaj pewną teorię. Być może Fundacja wzięła przykład z o.Rydzyka który ostatnio stwierdził że przecież jego prawo nie obowiązuje a zatem nie musi przestrzegać wytycznych które zawarte były w koncesji którą otrzymał więc żadnej kary płacił nie będzie.
  Jeśli chodzi o tą sytuację to przecież Fundacja nie prowadziła działalności gospodarczej. Kapituła zabrała Fundacji budynek aby pomieszczenia zostały podnajęte pod działalność gospodarczą, niezła farsa.
 • krakowianin
  07.05.2015 18:33
  Szanowni Panstwo czytam to i swym OOczom nie wierze!25 lat na to wyrazano zgode??? dobrze nie 99lat lub 1000lat!kto jest za to odpowiedzialny? Kuria nie widziala w takim dzialaniu przez tyle lat swej szkody,jak sa uzgodnienia to warunki maja byc przestrzegane przeciez. Jezeli nie sa to wypowiada sie umowe,a teraz i jedni i drudzy maja zale,sa pokrzywdzeni.Gdyby to dotyczylo zwyklej osoby bez ukladow to rozwiazano by to raz dwa.
  Gdzie byly nadzory,kontrole???Fundacja ta miedzy innymi podlega pod nadzor MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.Jak bedzie dobrze w tym Krakowie ludzie jak bedzie dobrze tu.Dziwicie sie ze mlodzi krakowianinie uciekaja z miasta i Polski.Czemu komisja nie przeprowadzila kontroli finansowej i majatkowej fundacji i czemu nie wystapiono z wnioskiem takim??? Pytan pewnie jest wiele,ale czy znajda sie na wszystko odpowiedzi i wogole czy ten moj komentarz zostanie opublikowany to juz inna bajka.
  Smutne to to ze w tym temacie uczestnicza osoby szacowne,uczone i z reputacja,szanowni obywatele Krakowa.
  Dodam tylko ze chcialem sam otworzyc fundacje chodzilem tu i owdzie i prosilem o pomoc,bo chcialem pomagac i było to kilka prob !!! i mnie olano z mymi pomyslami,a lokal od Kosciola ktory chcialem wynajac i uczciwie placic w ostatniej chwili wynajeto innym,chcialem wtedy tez dzialac z ta dzialanoscia we wspolpracy z Kosciolem,uczciwie z sercem i mnie wyrzucono z tym na tzw.smietnik,a wczesniej byly zapewnienia i bylo wszystko uzgodnione.Zwatpilem w Panstwa instytucje czyli Kosciol ale na szczescie w Boga NIE!!!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Sobota
noc
15°C Sobota
rano
23°C Sobota
dzień
24°C Sobota
wieczór
wiecej »