Nowa telewizja nadała swój pierwszy program na żywo. Tworzą ją studenci i wykładowcy.
Ekipa studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, tworząca wraz z wykładowcami telewizję internetową, zaprezentowała się podczas gali z udziałem władz i pracowników uczelni, wykładowców i studentów.
Przedstawienie działających w JP2TV redakcji, ich dotychczasowych osiągnięć i planowanych działań studenci transmitowali na żywo - realizując taki program po raz pierwszy.
- Dzisiejsza prezentacja była zdecydowanie jednym z największych dotychczasowych wyzwań dla naszej ekipy - przyznaje red. Paulina Guzik, kierująca studiem telewizyjnym na papieskiej uczelni oraz redakcją informacji i publicystyki JP2TV. Podkreśla, że cały sprzęt do transmisji członkowie ekipy musieli przenieść ze studia (mieści się ono przy ul. Franciszkańskiej 1) i podłączyć w uniwersyteckiej auli (na Bernardyńskiej 3).
- Największym sukcesem jest jednak znalezienie zespołu ludzi, którzy gdy tylko będzie trzeba, natychmiast pojadą na zdjęcia i zrobią materiał newsowy, i którzy potrafią plastycznie pokazać świat w reportażu - mówi P. Guzik. - Robią to młodzi ludzie, którzy są na drugim czy trzecim roku studiów licencjatckich, czyli na początku swojej drogi dziennikarskiej. I robią to fantastycznie - dodaje.
Telewizję JP2TV, której programy są umieszczane na stronie jp2tv.pl, tworzą pod opieką pracowników UPJPII studenci podzieleni na redakcje: informacji i publicystyki, dokumentu i reportażu oraz małych form filmowych. Ekipy JP2TV pojawiają się na wydarzeniach ważnych dla krakowskiego Kościoła, ale także dla miasta i regionu. Studenci przygotowują również materiały (spoty promocyjne, relacje z wydarzeń) dla komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
- JP2TV daje duże pole do popisu. Określenie "telewizja studencka" być może nie kojarzy się zbyt dobrze, ale to tylko pozory. Obsługujemy coraz więcej ważnych wydarzeń, które są relacjonowane także przez media ogólnopolskie, a czasem ogólnoświatowe. To jest wspaniałe doświadczenie, kiedy student - czasem zajmujący się telewizją od miesiąca czy dwóch - ma okazję stanąć obok doświadczonych dziennikarzy, których zna i podziwia - przekonuje Jakub Stoszek, jeden z operatorów JP2TV.
- To jest wyzwanie na przyszłość - dodaje rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek. - Kiedyś to internet będzie rządził. Według badań już teraz, nawet w Polsce, większość młodych ludzi korzysta w pierwszym rzędzie z sieci, a dopiero potem z telewizji. Bardzo dobrze, że Uniwersytet Papieski już wystartował z tym projektem - tłumaczy.
Stały przekaz na żywo JP2TV ma uruchomić jesienią tego roku. Na dostępne zaplecze studenci i pracownicy UPJPII nie mogą narzekać. Papieski uniwersytet, jako jedyna uczelnia w Polsce, posiada bowiem w swoim studiu profesjonalne urządzenie Tricaster, służące do realizacji programów telewizyjnych. Oprócz tego ekipa JP2TV ma do dyspozycji m.in. tzw. greenbox (umożliwiający tworzenie wirtualnych scenografii), komplet oświetlenia, kamery studyjne i reporterskie oraz komputery do montażu wideo.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.