Reklama

W Polsce można już obserwować zaćmienie Słońca

Przed godz. 10 w całej Polsce rozpoczęło się zaćmienie Słońca. Liczne placówki w całym kraju organizują zbiorowe obserwacje tego zjawiska. W Warszawie liczne grono obserwatorów zebrało się pod Centrum Nauki Kopernik.

Reklama

W Polsce Księżyc zakryje około 60 proc. tarczy słonecznej, a w północno-zachodniej części kraju nawet 76 proc.

W Warszawie zaćmienie Słońca rozpoczęło się o godz. 9.47, a jego maksymalną fazę będzie można obserwować o 10.57. Zakryte będzie wówczas 66 proc. tarczy słonecznej. Astronomiczne widowisko zakończy się kilka minut po godz. 12.

"Oglądanie zjawisk astronomicznych jest przyjemniejsze, gdy robi się to grupowo. Dziś spodziewamy się około dwóch tysięcy gości. Jak widać mimo wczesnej pory, chętni schodzą się bardzo licznie" - powiedziała PAP rzecznik Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.

Dla obserwujących zaćmienie Słońca przygotowano okulary ze specjalnym filtrem, który umożliwia bezpieczne obserwacje. "Porzucamy myśl o oglądaniu zaćmienia przez przydymioną szybkę. Jedynie filtr, który można kupić w sklepach z teleskopami lub maska spawalnicza dobrze się do tego nadają i ochronią nasz wzrok" - podkreśliła Nowicka.

Osoby, które oglądają zaćmienie przed Centrum Nauki Kopernik mogą patrzeć na Słońce przez kilkanaście przygotowanych na tę okazję teleskopów. "Przez cały czas opowiadamy też o zaćmieniu i ciekawych zjawiskach astronomicznych z nim związanych" - dodała rzecznik CNK.

"To będzie jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy oglądać w Polsce. Jeśli ktoś je przegapi to następną szansę bezie miał dopiero za sześć lat w 2021 roku" - powiedział do obserwujących zjawisko Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z CNK.

Choć w Polsce zaćmienie widoczne jest jako częściowe, to są miejsca na świecie, gdzie jest ono widoczne jako całkowite. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez północną część Oceanu Atlantyckiego i Morze Arktyczne, zaczynając w okolicach Grenlandii, przechodząc przez Wyspy Owcze, Spitzbergen i docierając do okolic bieguna północnego.

Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

W Polsce publiczne pokazy tego zjawiska organizują centra nauki, stowarzyszenia i kluby astronomiczne. W kilkunastu miastach organizuje je Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). W Gdańsku na wspólne obserwowanie zaćmienia Słońca i świętowanie pierwszego dnia wiosny zaprasza Centrum Hewelianum.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama