Reklama

Abp Migliore: Budujmy cywilizację życia

Do pozytywnego mówienia o chrześcijaństwie i rodzinie zachęcał podczas drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Rodziny abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Spotkanie na UKSW odbywa się pod hasłem: "Miłość i życie. Małżeństwo i rodzina w budowaniu cywilizacji miłości".

Reklama

Wykład nuncjusza apostolskiego poprzedziło wprowadzenie kard. Kazimierza Nycza.

Metropolita warszawski przypomniał o dwóch terminach, które często padają podczas kongresu i ich przeciwstawieństwach: "cywilizacji życia” i "cywilizacji miłości”, "cywilizacji śmierci” i "cywilizacji nienawiści”.

- Gdy Jan Paweł II używał tych terminów, a zwłaszcza kiedy mówił o cywilizacji śmierci, w niektórych środowiskach Europy wiele było niezadowolenia i posądzania papieża o pesymizm. Dziś możemy się przekonać, że był w tym względzie niewątpliwie prorokiem - zaznaczył kardynał.

Drugą kwestią, na która zwrócił uwagę kard. Nycz to cywilizacja miłości w służbie rodziny i rodzina w służbie cywilizacji. Podkreślił, że oba aspekty muszą być rozpatrywane łącznie.

- Rodziny mają być strażnikami życia, otwarte na nie, a jednocześnie, żeby rodziny były zdolne generować w sobie to, co jest podstawą małżeństwa i rodziny, czyli miłość - powiedział.

Metropolita warszawski przyznał, że jako chrześcijanie i jako świadkowie życia rodzinnego mamy prawo, a nawet obowiązek włączać się w dyskusje o małżeństwie i rodzinie.

- Problemy rodzin są ważne i bardzo skomplikowane, i trzeba szukać rozwiązań, dróg, po których rodzina mogłaby iść i być drogą Kościoła - zaapelował.

W ocenie kard. Nycza ważniejszą sprawą niż dyskusja, jest świadectwo życia samych rodzin.

- Jan Paweł II, mówiąc o duszpasterstwie rodzin, bardzo mocno podkreślał rolę apostolstwa samych rodzin wobec innych rodzin. Bardzo łatwo bowiem jest się poddać dyskusji, a zapomnieć o tym, co mamy do dania światu jako chrześcijanie: świadectwo życia rodzin, dzietnych, opartych na miłości, wychowujące następne pokolenie, prowadzących ludzi do tych wartości, na których chcemy, żeby był zbudowany świat - zaznaczył kard. Nycz.

Głównym zagadnieniem drugiego dnia kongresu była męskość, kobiecość i małżeństwo w budowaniu cywilizacji miłości.

Prelegenci mówili o zadaniach mężczyzn i kobiet we współczesnym świecie, czy narzeczeństwie jako potrzebie powrotu do czystej miłości.

Swoje świadectwo powiedziała też Anna Golędzinowska, nawrócona modelka.

Ostatni dzień kongresu, który odbędzie się na Auli Schumana UKSW przy ul. Wóycickiego, poświęcony będzie rodzinie. O godz. 9 Mszę św. na auli odprawi ordynariusz praski abp Henryk Hoser, który następnie wygłosi wykład "Zadania rodziny w budowaniu cywilizacji miłości".

Prelegenci przedstawią także rodzinę w nauczaniu Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka, docenią macierzyństwo, dziecko i ojcostwo.

O postawach wobec prokreacji powie prof. Bogdan Chazan. Podczas kongresu zostanie wręczony medal Fides et Ratio Jadwidze i Jackowi Pulikowskim.

Międzynarodowy Kongres Rodzin odbywa się po raz drugi. Jego organizatorem jest Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych Profilaktyki Uzależnień UKSW przy współpracy m.in. Towarzystwa Uniwersyteckiego „Fides et Ratio, Ruchu Szensztackiego, Instytutu Papieża Jana Pawła II.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama