Reklama

W najnowszym GN

Najnowszy „Gość Niedzielny” dostępny jest z filmem „Pasja”, głośną produkcją Mela Gibsona. Oprócz tego niezwykle realistycznego obrazu Męki Pańskiej w „Gościu” zamieszczamy także rozważania na temat tego, co stało się na Golgocie dwa tysiące lat temu.

Reklama

„Pasja” Mela Gibsona na DVD

To nie jest zwykły film. Oglądając go ma się wrażenie, że uczestniczy się w misterium, które rozegrało się ponad dwa tysiące lat temu. Film przybliża nas do tych wydarzeń realizmem cierpień Jezusa, który wziął na siebie więcej niż człowiek może wytrzymać. Jednak równie bolesne, a czasem i bardziej są rany duchowe. One także należą do tajemnicy krzyża. Twórcy filmu również zadbali o ten duchowy wymiar.

Każdy ma swojego „papieża” [rozmowa z ks. Prof. Marianem Machinkiem]

Ojciec Ludwik Wiśniewski w eseju „Blask wolności”, dołączonym do „Tygodnika Powszechnego”, twierdzi, że jeśli sumienie wierzącego nie zgadza się z nauczaniem Kościoła, to człowiek powinien postąpić wbrew temu nauczaniu. „Proszę mi pokazać jakikolwiek podręcznik do teologii moralnej, w którym można by przeczytać, że Kościół zastępuje sumienie i że oczekuje się od wierzącego katolika, iż wyłączy swoje sumienie i sceduje je na Magisterium Kościoła. Nikt czegoś takiego nie twierdzi. Wobec sumienia katolika Kościół jest po prostu latarnią morską, która znaczy rafy i ostrzega, by się na nich nie rozbić” – mówi ks. Marian Machinek.

Wiary nam nie wydrą [Beata Zajączkowska]

W Chinach trwa najsilniejsza od wielu lat kampania usuwania chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej. W ostatnich miesiącach zlikwidowana co najmniej pięćset krzyży oraz zburzono kilka kościołów. Władze Chin są zaniepokojone dynamicznym rozwojem chrześcijaństwa. Według różnych szacunków liczba chińskich chrześcijan waha się między 140 a 180 mln. Tymczasem do partii komunistycznej należy zaledwie 80 mln ludzi.

Dom skarbów w potrzebie [Agata Puścikowska]

Kobiety z dziećmi będące ofiarami przemocy domowej mogą znaleźć schronienie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi prowadzonego przez siostry antonianki. „Naszym charyzmatem jest pomoc kobietom i ich dzieciom. Naszym powołaniem jest ochrona życia. Staramy się robić wszystko, by wesprzeć możliwie dużo potrzebujących matek – mówi s. Magdalena. – Mam nadzieję, że nadal będzie to możliwe”. Od stycznia 2014 r. Dom Samotnej Matki działa w ramach nowej umowy zawartej między MOPS w Łodzi a Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Sytuacja finansowa w minionym roku uległa drastycznemu pogorszeniu, ponieważ nastąpiła zmiana finansowania Domu Samotnej Matki. „Obecnie pracujemy w ciągłym niepokoju, niepewności jutra” – mówi s. Magdalena.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama