UJ odwołał spotkanie z ambasadorem Rosji

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały o odwołaniu planowanego na wtorek spotkania z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem. Decyzję podjęto "w związku z narastającą atmosferą mogącą naruszyć właściwy dla uniwersytetu charakter spotkania".

Jak przypomniał w piątek rzecznik UJ Adrian Orchalik, spotkanie z dyplomatą Federacji Rosyjskiej miało się odbyć w ramach serii spotkań z ambasadorami prowadzonej od trzech lat i organizowanej przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Spotkania te mają na celu umożliwienie studentom uczestniczenia w otwartej debacie z przedstawicielami państw obcych i polskimi dyplomatami.

"Spotkania te z założenia mają być wymianą poglądów, nie wiecem politycznym, co nie mieściłoby się w formule tych spotkań, godziłoby w powagę Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w obecnej sytuacji groziło także naruszeniem porządku publicznego" - zaznaczył rzecznik.

Zamiar przeprowadzenia spotkania z ambasadorem Andriejewem w murach krakowskiej uczelni spotkał się z falą krytyki. Na portalach społecznościowych organizowały się grupy, które zamierzały protestować w trakcie trwania wykładu i gwizdkami zakłócać wystąpienie rosyjskiego dyplomaty.

Protestowali też politycy różnych opcji, m.in. b. minister obrony narodowej, senator Bogdan Klich (PO). W liście do rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka napisał, że czuje się zaniepokojony, iż w obecnej sytuacji politycznej uczelnia organizuje wykład, w którym udział weźmie ambasador Rosji. "Zamiast debaty akademickiej spotkanie może posłużyć do działań propagandowych obecnej władzy rosyjskiej" - ostrzegał.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to Rosja zaatakowała zbrojnie naszego sąsiada Ukrainę () Rosja pokazała, że nie zważa na obowiązujące prawa i umowy międzynarodowe. Łamiąc nawet te, których była sygnatariuszem (). W odczuciu wielu Polaków wszystkie obecne działania Rosji zagrażają bezpieczeństwu Polski" - napisał Klich.

Jak dodał, spotkanie z ambasadorem Rosji byłoby zrozumiałe, gdyby na nie zaproszono również któregoś z opozycjonistów rosyjskich, którzy często uczestniczą w różnych debatach i konferencjach na temat obecnej sytuacji w Rosji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »