Szalejący we wtorek nad Niemcami, Austrią i Szwajcarią huragan Niklas spowodował śmierć pięciu osób.
Szalejący we wtorek nad Niemcami, Austrią i Szwajcarią huragan Niklas spowodował śmierć pięciu osób. Wiele zostało rannych. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę.
Trzy osoby zginęły w Niemczech, po jednej w Austrii i Szwajcarii.
Największe szkody huragan wyrządził w Niemczech. Usuwanie skutków wichury potrwa wiele dni.
W Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Nieregularnie kursowały też pociągi dalekobieżne. W Bawarii odwołano wszystkie połączenia dalekobieżne. Przewracane przez wiatr drzewa blokowały tory. Dworzec kolejowy w stolicy Bawarii Monachium został zamknięty z powodu uszkodzenia dachu.
Wiatr uszkodził wiele domów, zerwał trakcje wysokiego napięcia. W Bawarii dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu. W największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem z powodu wichury odwołano ponad 180 lotów, a na lotnisku w Hamburgu - ponad 60.
Niemiecki Instytut Meteorologiczny DWD ostrzegał wcześniej, że Niklas może stać się jednym z najbardziej niebezpiecznych frontów burzowych ostatnich lat. Synoptycy spodziewają się, że w nocy z wtorku na środę huragan przesunie się na północny wschód.
Dwie osoby zostały poszkodowane w ciągu ostatniej doby w wyniku wichur, które przechodzą nad Polską - poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Strażacy interweniowali 2,4 tys. razy.
Frątczak podał, że przez dobę - do godz. 5.30 było 2 tys. 444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 we wtorek. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.
Dwie osoby poszkodowane zostały w miejscowości Sokołowsko w woj. dolnośląskim. Na samochód przewróciło się drzewo i dwie osoby zostały ranne - podał rzecznik.
W kraju uszkodzonych zostało w wyniku wichur ok. 400 budynków w mniejszym lub większym stopniu, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych - wyliczał Frątczak. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.
"Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni" - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic w miastach i dróg. W woj. dolnośląskim do zablokowania dróg doszło na drogach krajowych numer 3, 5 i 12. Trudna sytuacja w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, oławskim i mieście Wrocławiu - podał.
W Henrykowie i Olszewie przeszła trąba powietrzna, uszkodzonych zostało 13 budynków w tym 3 budynki mieszkalne. Dwa budynki zostały całkowicie zniszczone - dodał.
Przypomniał, ze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko pomorskiego i łódzkiego - tam wiatr może wiać w porywach do 100 km na godzinę - podkreślił.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.