Do Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzono szczątki bł. Stanisława Papczyńskiego - założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W uroczystości uczestniczyli marianie i czciciele błogosławionego.
W Mszy św. uczestniczyli marianie z prowincjałem ks. Pawłem Naumowiczem, mieszkańcy i parafianie z Góry Kalwarii na czele z burmistrzem Dariuszem Zielińskim oraz proboszczem i kustoszem grobu bł. Stanisława ks. Wojciechem Skórą MIC.
W liturgii uczestniczyły także dzieci i grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Kątach, mieszkańcy, parafianie oraz przedstawiciele szkół im. bł. Stanisława z Podegrodzia, gdzie narodził się założyciel Marianów.
Agata Ślusarczyk /Foto Gość Uroczystość licznie zgromadziła czcicieli bł. Stanisława Papczyńskiego Na uroczystości wprowadzenia relikwii obecni byli także mieszkańcy, parafianie i duszpasterze z Ełku, gdzie wydarzył się cud zatwierdzony w procesie beatyfikacyjnym, oraz cud badany obecnie przez Kongregację do Spraw Świętych w procesie kanonizacyjnym.
W liturgii wzięli również udział parafianie mariańskich parafii, członkowie mariańskich dzieł, wspólnot oraz czciciele błogosławionego.
Po Mszy św. relikwiarz w kształcie świecy został zainstalowany po lewej stronie ołtarza obok szczątków bł. Jana Pawła II. Wcześniej wierni mogli oddać cześć błogosławionemu przez ucałowanie.
Uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, rozpoczęła konferencja księdza kustosza Wojciecha Skóry MIC.
Następnie można było usłyszeć koncert w wykonaniu chóru "Adoramus” z mariańskiej parafii w Rdzawce. Przed południem wierni modlili się za przyczyną o. Stanisława.
Ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Kształcił się w kolegiach jezuickich i pijarskich. Po uzyskaniu wykształcenia wstąpił do pijarów ze względu na maryjny charakter tego zgromadzenia.
W 1661 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po 16 latach opuścił pijarów, by w 1673 r. założyć nowy zakon - Zgromadzenie Księży Marianów, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwę za zmarłych i pomoc proboszczom.
Za sprawą białego habitu, który przyjął na cześć Niepokalanego Poczęcia NMP, nazywano go „białym zakonnikiem”. Pracował jako wychowawca, był cenionym kaznodzieją i nauczycielem retoryki. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy.
Został ogłoszony błogosławionym 16 września 2007 r. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.