Od soboty będzie można oglądać gigantyczną replikę jednej z najstarszych grot na świecie - jaskini Chauveta w Vallon-Pont d'Arc znajdującej się na południu Francji. Na zwiedzających czekają kopie setek efektownych rysunków autorstwa prehistorycznych myśliwych.
Pieczara, która słynie ze swoich skalnych rysunków powstałych około 36 tys. lat temu, położona jest w departamencie Ardeche na południu Francji (ok. 80 km. od Awinionu). Odkryta w 1994 roku jest niedostępna dla turystów ze względu na obawę przed jej zniszczeniem. Aby udostępnić wszystkim chętnym podziwianie niezwykłych wnętrz groty zbudowano jej replikę o zbliżonych rozmiarach.
Wysoka na kilkanaście metrów kopia stanęła pośród malowniczych wąwozów w dolinie Rodanu w miejscowości Vallon-Pont d'Arc, w odległości kilometra od autentycznej jaskini Chauveta.
Autentyczna grota jest - podobnie jak inna znajdująca się we Francji jaskinia Lascaux - niesamowitą "galerią" prehistorycznej sztuki stworzonej przez homo sapiens. Zawiera ponad tysiąc skalnych rysunków i malowideł, w tym 400 wizerunków zwierząt, m.in. nosorożców, mamutów, lwów, reniferów czy niedźwiedzi.
"Staraliśmy się zbliżyć jak najbardziej do oryginału, tak, aby zwiedzający miał po wyjściu wrażenie, że zobaczył prawdziwą grotę Chauveta" - powiedział radiu Europe 1, Pascal Terrasse, odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia.
Wierne kopie oryginalnych rysunków pokrywają rekonstrukcję o powierzchni (przy gruncie) 3,5 tys. metrów kw. Twórcy repliki zadbali o to, aby goście nie tylko podziwiali te prehistoryczne "freski", ale także - aby poczuli jaskiniowy zapach tamtych czasów, doświadczyli niskich temperatur i wilgotności podziemi. Odtworzono nie tylko rysunki, ale także stalaktyty, stalagmity i inne twory powstałe w wyniku spływania wód podziemnych w jaskini.
Nad rekonstrukcją pracowała przez trzy lata ekipa międzynarodowych specjalistów - inżynierów, malarzy i rzeźbiarzy - pod kierunkiem Jean-Michela Geneste.
Na sobotę 25 kwietnia zaplanowano oficjalne otwarcie repliki jaskini dla zwiedzających. Wcześniej, jako jeden z pierwszych gości zobaczył ją francuski prezydent Francois Hollande.
Koszt ambitnego projektu wyniósł około 55 milionów euro. Lokalne władze mają nadzieję, że ta inwestycja zwróci się z nawiązką. Według ich szacunków, kopię jaskini będzie rocznie odwiedzać nawet 350-400 tysięcy turystów.
Jaskinię odkryła w 1994 roku ekipa francuskich speleologów, których pracą kierował Jean-Marie Chauvet. Znany niemiecki reżyser Werner Herzog nakręcił o grocie Chauveta dokument w technice trójwymiarowej "Jaskinia zapomnianych snów".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.