Reklama

Brazylia: Raport o sytuacji Indian

Koniecznie trzeba przyjrzeć się z bliska tym najsłabszym w Brazylii, by rozpoznać przyczyny i motywy ich delikatnej sytuacji egzystencjalnej.

Reklama

Zakończyło się posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Brazylii. Biskupi przygotowali dokument poświęcony osobom świeckim, ich misji w Kościele i społeczeństwie. Dokonano aktualizacji „Wskazań ogólnych akcji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii”. Biskupi wybrali nowe prezydium konferencji episkopatu. Przewodniczącym prezydium został abp Sergio Rocha – metropolita stołecznej Brasilii, jego zastępcą został abp Murilo Kriguer metropolita Salvador i prymas Brazylii, a sekretariat powierzono dotychczasowemu sekretarzowi bp. Leonardo Steinerowi. Wiele uwagi poświęcono na analizę aktualnej sytuacji społecznej i politycznej kraju. W czasie obrad z uwagą wysłuchano szczegółowego sprawozdania bp. Erwina Krautlera o trudnej sytuacji brazylijskich Indian. Każdego dnia odbywały się konferencje prasowe, podczas których wybrani biskupi informowali media o pracach konferencji plenarnej. Posiedzenie plenarne zakończyło się 24 kwietnia i należy się spodziewać publikacji specjalnego przesłania do wiernych.

Przewodniczący Rady Misyjnej Indian (Cimi) podkreślił, że jego słowa nie mają na celu tylko ukazania danych statystycznych o bardzo trudnej sytuacji ludów tubylczych. „Pragnę poruszyć serca pasterzy, mężczyzn i kobiet naszego Kościoła” – zaznaczył z naciskiem hierarcha. Przypomniał mocne słowa ambasadora Rubensa Ricupera, który podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu przed biskupami powiedział, że „społeczeństwo brazylijskie będzie sądzone ze sposobu traktowania najbardziej słabych i opuszczonych”!

Przewodniczący Rady Misyjnej Indian powiedział, że koniecznie trzeba przyjrzeć się z bliska tym najsłabszym w Brazylii, by rozpoznać przyczyny i motywy ich delikatnej sytuacji egzystencjalnej. „To są mężczyźni, kobiety, dzieci, młodzież i starcy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, którzy są odmienni w swoich zwyczajach, tradycjach, kulturze i językach. Odmawia się im podstawowych praw do życia czy dostępu do ziem, które od wieków są ich własnością” – zaznaczył bp Krautler.

Pod adresem odpowiedzialnych za przyszłość narodu, skierowana została ocena bardzo negatywna. Według bp. Krautlera obecny rząd otwarcie popiera wielkich obszarników, a wobec Indian okazuje nieustępliwość i nie chce podejmować dialogu. 

„Pomimo tylu cierpień i bardzo trudnych warunków życia, w jakich znajdują się tutejsi Indianie, podtrzymywana jest wśród nich – przez ludzi Kościoła – nadzieja, że któregoś dnia marzenie o ziemi bez zła, stanie się rzeczywistością. Jest to pragnienie świata sprawiedliwego i solidarnego, gdzie wszyscy będą mogli żyć w harmonii ze stworzeniem Bożym i z bliźnimi – stwierdził przewodniczący Rady Misyjnej Indian.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama