- Chcemy w zwykły sposób mówić o rzeczach niezwykle ciekawych, intrygujących, aby rozwijać naukowe pasje wśród młodych. Jest to projekt skierowany do wszystkich: młodych, ich rodziców i nauczycieli. Liczba uczestników na pierwszym spotkaniu przerosła nasze oczekiwania - powiedział Paweł Żerebiec, jeden z organizatorów.
Sandomierska Strefa Nauki wraz z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN stworzyli projekt edukacyjny dla młodych sandomierzan, mający na celu przybliżenie słuchaczom jednej z części fizyki zajmującej się badaniem cząstek elementarnych. Pierwszy wykład „Cząstki stałe, o co w tym chodzi? poprowadził nasz redakcyjny kolega, dr Tomasz Rożek. – Może wielu osobom wydaje się, że hasło „cząstki elementarne” brzmi bardzo abstrakcyjnie i nieznanie. W tym wykładzie chciałem pokazać, o co konkretnie chodzi w tej tematyce i w jaki sposób uczymy się te cząstki rozpoznawać. Mówiąc najprostszym językiem, budowa materii jest podobna do budowania domu, gdzie cegły to cząstki elementarne, czyli kwarki, które łączą gluony.
W spotkaniu wzięło udział ponad siedemdziesiąt osób, wśród których najwięcej było uczniów klas gimnazjalnych i ze szkół średnich. Młodzi nie tylko słuchali wykładu, ale sami w prostych doświadczeniach mogli poznawać tajemnice i prawa fizyki.
- Mówiąc o cząstkach elementarnych, można się zastanawiać, czy to już najmniejsze cząstki, z jakich składa się nasza materia. W historii już bywało tak, że sądziliśmy, że czegoś już nie da się podzielić, a potem okazywało się, że tak. Przykładem jest atom, to po grecku atomos, czyli niepodzielny, który uważany był za niepodzielną część materii. Dziś wiemy, że atom się dzieli na jądro i elektrony. W sferze cząstek elementarnych wiele sugeruje, że już kwarki są niepodzielne, ale nie ma na to dowodów rozstrzygających. Trzeba dodać, że wciąż dyskutujemy o materii, z której my się składamy, a która stanowi tylko około 5 proc. wszechświata. Być może gdzieś daleko w przestrzeni kosmosu istnieje inna materia mająca cząstki jeszcze bardziej elementarne? – kończy pytaniem retorycznym dr Tomasz Rożek.
Kolejne spotkania będą dotyczyły podstawy fizyki cząstek i analizy ich pomiarów. Cały projekt zakończy konkurs, w którym młodzi fizycy będą musieli dokonać pomiaru doświadczalnego i opracować jego sprawozdanie. Projekt wpisuje się w przygotowanie do niecodziennego wydarzenia, jakie będzie miało miejsce w Sandomierzu już we wrześniu br. – W naszym mieście będziemy gościli największe sławy świata fizyki w związku z organizowaną konferencją międzynarodową fizyków jądrowych Low-x Metting 2015.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Rozmawiano o tajemnicach fizyki
Wykład dr. Tomasza Rożka
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Inauguracja programu "Cząstki elementarne"
Sandomierska Strefa Nauki
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.